Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2021, 14:36

Ekonomika EÚ minulý rok klesla o 6,4 percenta. Dôvodom boli najmä koronavírusové opatrenia

Spomedzi členských štátov EÚ zaznamenalo najstrmší medzikvartálny pokles HDP Rakúsko.

Ekonomika EÚ minulý rok klesla o 6,4 percenta. Dôvodom boli najmä koronavírusové opatrenia
Zdroj: Reuters

Ekonomika eurozóny vo 4. štvrťroku klesla. Hrubý domáci produkt regiónu sa v období október - december 2020 po úprave o sezónne vplyvy znížil medzikvartálne o 0,7 percenta. Uviedol to v utorok európsky štatistický úrad Eurostat vo svojom predbežnom odhade.

V celej Európskej únii klesol HDP medzikvartálne o 0,5 percenta. Analytici však predpovedali eurozóne ešte horší výsledok, a to medzikvartálny pokles HDP v posledných troch mesiacoch vlaňajška o jedno percento.

Blokády zastavili oživenie 

K poklesu HDP prispeli obnovené blokády na zastavenie šírenia pandémie nového koronavírusu, ktoré na jeseň zaviedli mnohé štáty bloku.

Tie zvrátili silné oživenie rastu HDP v 3. štvrťroku 2020, a to medzikvartálne o 12,4 percenta v eurozóne a o 11,5 percenta v EÚ, po jeho doteraz najstrmšom poklese v histórii štatistík v 2. štvrťroku 2020 (o -11,7 percenta v eurozóne a o -11,4 percenta v EÚ).

V medziročnom porovnaní sa sezónne upravený HDP euroregiónu v období október-december 2020 znížil o 5,1 percenta po poklese o 4,3 percenta v predchádzajúcom štvrťroku. A v prípade v EÚ klesol o 4,8 percenta (o -4,2 percenta v 3. štvrťroku).

Najstrmšie kleslo Rakúsko 

Spomedzi členských štátov EÚ, ktorých údaje za 4. štvrťrok mal Eurostat k dispozícii, zaznamenalo najstrmší medzikvartálny pokles HDP Rakúsko (o -4,3 percenta), za ktorým nasledovali Taliansko (mínus dve percentá) a Francúzsko (-1,3 percenta).

A naopak, najväčší rast nahlásili Litva (1,2 percenta) a Lotyšsko (1,1 percenta).

V medziročnom porovnaní vykázali všetky štáty EÚ pokles HDP v posledných troch mesiacoch 2020. Za celý rok 2020 sa HDP eurozóny po úprave o sezónne a kalendárne vplyvy podľa prvého odhadu Eurostatu znížil 6,8 percenta a celej Únie o 6,4 percenta.

Európska komisia pritom predpovedala eurozóne pokles hospodárstva za celý rok o 7,8 percenta.

Predbežné ukazovatele však signalizujú, že 19 krajín euroregiónu čelí vyhliadkam na recesiu, keďže nové blokády, ktoré zastavili krátke oživenie ich ekonomík vlani lete, stále pokračujú a dokonca sa sprísňujú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.