Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2021, 10:30

Na svetovom trhu s automobilmi bude dominovať Čína, tvrdí analytik

Výraznejšie možnosti na zvýšenie odbytu majú automobilky na rozvíjajúcich sa trhoch, akým je najmä Čína.

Na svetovom trhu s automobilmi bude dominovať Čína, tvrdí analytik
Zdroj: František Dvořák, iDNES.cz

Trh s automobilmi v Európe a USA je pomerne nasýtený a dochádza už len k obmene vozového parku. Výraznejšie možnosti na zvýšenie odbytu majú automobilky na rozvíjajúcich sa trhoch, akým je najmä Čína.

Tá sa zároveň chopila príležitosti a zatiaľ čo v Európe sú elektromobily dlho diskutovaná téma, Čína vo výrobe týchto vozidiel rýchlo napreduje, uviedol analytik Across Private Investments Dominik Hapl.

Budúci rozmach

V Európe jazdí 610 vozidiel na tisíc obyvateľov, keď v posledných desiatich rokoch ich počet rástol tempom iba 2,2 percenta ročne.

"Po európskych cestách jazdí 312 miliónov áut. V USA pripadá na tisíc obyvateľov dokonca až 838 motorových vozidiel, po cestách ich tam jazdí 287 miliónov. Čína eviduje len 196 vozidiel na tisíc obyvateľov, pričom rast v posledných desiatich rokoch bol na úrovni 15 percent ročne," spresnil Hapl.

To podľa analytika vytvára obrovský priestor na budúci rozmach, ktorého dôvodom je stále silnejúca stredná vrstva. Celkový počet vozidiel v Číne je na úrovni 340 miliónov kusov.

Podľa University of California sa očakáva, že do roku 2022 by sa počet automobilov v Číne mohol zvýšiť na 420 miliónov a do roku 2030 by mal dosiahnuť až 500 miliónov kusov. "To by predstavovalo rast nových vozidiel o 4,4 percenta ročne," skonštatoval Hapl.

Výrazný rast elektromobilov

Výrazný rast čaká v nasledujúcich rokoch podľa analytika globálny trh s elektrickými vozidlami. Ten by sa mohol do roku 2026 zvýšiť takmer päťnásobne na odhadovaný objem 567 miliárd dolárov (472,6 miliardy eur), čo znamená ročný rast na úrovni okolo 15,6 percenta.

Elektrické vozidlá sa v posledných rokoch stali pre spotrebiteľov oveľa atraktívnejšou voľbou vďaka zvýšenému dojazdu, životnosti batérie, efektívnosti a cenovej dostupnosti.

"Predpokladá sa, že v Číne sa predaj elektrických vozidiel zdvojnásobí už v roku 2021. Počet vozidiel by mal dosiahnuť približne 3,7 milióna," spresnil Hapl.

Po čínskych cestách v súčasnosti jazdí viac ako 1,8 milióna elektromobilov.

"Elektrické vozidlá sa v Číne považujú za budúcnosť, pričom trh a dopyt budú neustále rásť. Očakáva sa, že elektrické vozidlá budú do roku 2025 predstavovať 25 až 50 percent celého trhu s osobnými vozidlami v krajine," tvrdí Hapl.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.