Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2021, 07:34

V Londýne je na predaj najužší dom, má len 1,7 metra

​Ak sa nájde kupca za inzerovanú cenu, hodnota domu sa od roku 2006, kedy bol predaný za 488 500 libier, zdvojnásobí.

V Londýne je na predaj najužší dom, má len 1,7 metra
Zdroj: winkworth.co.uk

Vtlačený medzi kaderníctvom a lekárskou ordináciou by skoro mohol uniknúť pozornosti, hoci ide o pozoruhodnosť: najužší dom Londýne, ktorý je len 1,7 metra široký, je na predaj. Za 950-tisíc libier, čiže približne 1,08 milióna eur uvádza agentúra AFP.

Cenu domu vysvetľuje David Myers z realitnej agentúry skutočnosťou, že dom je postavený na prelome 19. a 20. storočia predstavuje "jedinečnú súčasť" histórie Londýna.

Do spálne cez poklop 

Zvláštny dom s modrou fasádou vo štvrti Shepherd 's Bush pôvodne slúžil ako viktoriánsky obchod s klobúkmi aj so skladmi pre tovar a obytnými miestnosti v horných poschodiach. Ako narážku na minulosť si dom ponechal výklad s lampou v tvare klobúčiku.

Od jedného rohu domu k druhému sa rozmery izieb veľmi líšia. Kuchyňa v medziposchodí je najužšom miestom domu, ale otvára sa do takmer dvakrát tak veľkej jedálne.

Zdroj: winkworth.co.uk

​Za ňou sa francúzske dvere otvárajú do 2,5 m širokej záhrady. Prízemie, kde sa starý obchod zmenil na vchod, a prvé poschodie sú podobnej veľkosti.

Na prvom poschodí je okrem spálne a pracovne terasa s výhľadom na strechy a komíny západného Londýna. Na druhom poschodí sa nachádza kúpeľňa so sprchovacím kútom a v treťom je hlavná spálňa, do ktorej sa kvôli úspore miesta vstupuje poklopom v podlahe.

Ceny v Londýne sú podstatne vyššie 

​Podľa Myersa je dom určený "mladému páru alebo slobodnej osobe", ktorá "uvidí krásu takú, aká je, a chopí sa jej". Vďaka svojim "jedinečným" vlastnostiam a eklektickému interiéru by dom mohol podľa neho osloviť "umeleckého" alebo "bohémskeho" kupca.

"V Londýne nie je žiadny iný dom so šírkou 1,7 metra. Sú síce ďalšie päťpodlažné domy, ale žiadny z nich nemá takú individualitu," hovorí Myers.

Cena domu sa zdá byť premrštená v porovnaní s 256-tisíc librami v porovnaní s priemernou cenou domu vo Veľkej Británii, ale pre londýnsky trh je príznačná.

"Je to drahšie, pretože tu máte všetko, čo potrebujete. Zo Shepherd 's Bush môžete môžete byť v samom srdci metropoly za 10 až 15 minút," vysvetľuje realitný agent.

​Ak sa nájde kupca za inzerovanú cenu, hodnota domu sa od roku 2006, kedy bol predaný za 488 500 libier, zdvojnásobí. David Myers si myslí, že si kvôli svojmu neobvyklému usporiadaniu zaslúži aj viac.

"V mnohých štvrtiach Londýna ľudia berú cenu za meter štvorcový ako meradlo pre stanovenie hodnoty. Ale nie vždy to tak funguje. Keď máte niečo také zvláštne, cena to musí odrážať," vysvetľuje.

Zdroj: winkworth.co.uk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.