Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2021, 21:21

Biden: Nord Stream 2 je pre Európu zlý obchod

Za svojho funkčného obdobia proti plynovodu brojil aj exprezident Donald Trump a napádal hlavne nemeckú vládu, ktorá projekt podporuje.

Biden: Nord Stream 2 je pre Európu zlý obchod
Zdroj: Reuters

Americký prezident Joe Biden považuje budovaný plynovod Nord Stream 2 medzi Ruskom a Nemeckom za zlý obchod pre Európu, a Spojené štáty preto zvažujú uvalenie sankcií, aby zabránili jeho dokončeniu.

Novinárom to dnes povedala hovorkyňa Bieleho domu Len Psakiová. Bidenova administratíva podľa hovorkyne teraz posudzuje vplyvy plynovodu, ktorý by mal po dne Baltského mora privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka, demokratický prezident však voči projektu naďalej zastáva jasne kritický názor.

Za svojho funkčného obdobia proti plynovodu brojil aj exprezident Donald Trump a napádal hlavne nemeckú vládu, ktorá projekt podporuje.

Spojené štáty - rovnako ako niektoré krajiny strednej a východnej Európy - plynovod dlhodobo kritizujú. Európa by podľa nich po jeho dokončení bola príliš závislá na ruských surovinách.

Za kritikou je ale podľa analytikov aj snaha Spojených štátov uplatniť sa na európskom trhu so svojim skvapalneným zemným plynom (LNG). Snemovňa reprezentantov a Senát v decembri schválili zákon o obrannom rozpočte, ktorý obsahoval okrem iného možnosť uloženia sankcií voči podnikom spojeným s výstavbou plynovodu Nord Stream 2.

Bidenova administratíva má do dnešného dňa zverejniť zoznam firiem, na ktoré by prípadné sankcie mierili, podľa denníka The Wall Street Journal sa však môže rozhodnúť k postihom neuchýliť kvôli obavám z poškodenia vzťahov s Nemeckom, ktoré je tradičným spojencom USA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.