Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2021, 09:31

Boeing odporúča aerolíniám, aby pozastavili prevádzku niektorých lietadiel 777

Odporúčanie sa týka lietadiel Boeing 777 s motormi typu Pratt & Whitney PW4000.

Boeing 777
Zdroj: Reuters

Americký výrobca lietadiel Boeing odporučil aerolíniám, aby pozastavili prevádzku niektorých strojov 777. Dôvodom je zlyhanie motora lietadla tohto typu.

Odporúčanie sa týka lietadiel Boeing 777 s motormi typu Pratt & Whitney PW4000.

Stroju spoločnosti United Airlines sa v sobotu (20. 2.) krátko po štarte z denverského medzinárodného letiska rozpadol pravý motor, ktorého kusy dopadli do obývaných oblastí.

Lietadlu sa podarilo bezpečne pristáť na denverskom letisku a podľa úradov nebol nikto zranený.

United Airlines v nedeľu (21. 2.) niekoľko hodín pred odporúčaním Boeingu oznámili, že dobrovoľne a dočasne vyraďujú svojich 24 aktívnych lietadiel tohto typu z prevádzky.

Tieto aerolínie sú podľa amerického Federálneho úradu pre letectvo (FAA) jedinými v USA, ktoré prevádzkujú inkriminované lietadlo.

Používajú ho okrem nich ešte letecké spoločnosti v Japonsku a Južnej Kórei. Japonsko už nariadilo zastavenie používania týchto strojov.

Boeing odporučil aerolíniám, aby zastavili používanie spomínaných lietadiel, kým americké regulačné úrady neidentifikujú príčinu nehody.

Stroje 777-200s a 777-300s, ktorých sa to týka, sú už staršie a majú vyššiu spotrebu paliva než novšie lietadlá, a väčšina aerolínií ich postupne vyraďuje zo svojich letiek.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.