Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2021, 14:04

Slovenský Telekom zaplatí pokutu za zneužívanie trhu dvakrát, rozhodol európsky súd

Pokuta na Slovensku bola podľa európskeho súdu oprávnená.

Slovenský Telekom zaplatí pokutu za zneužívanie trhu dvakrát, rozhodol európsky súd
Zdroj: Telekom

Slovenská telekomunikačná spoločnosť Telekom je povinná zaplatiť na Slovensku pokutu za zneužívanie dominantného postavenia na trhu, aj keď podobnú pokutu už dostala od Európskej komisie.

Rozhodol o tom dnes Súdny dvor Európskej únie, podľa ktorého nie sú potrestané prehrešky rovnaké.

Brusel dal v roku 2014 slovenskej telekomunikačnej firme a jej materskej spoločnosti Deutsche Telekom za viac než päťročné zneužívanie trhovej pozície pokutu 38,8 milióna eur.

Komisia dospela k záveru, že slovenský Telekom svojim konkurentom odmietol poskytovať prístup k účastníckemu vedeniu a snažil sa ich likvidovať nízkymi cenami.

Protimonopolný úrad firme pritom už v roku 2009 nariadil zaplatiť takmer 17,5 milióna eur za cielené znižovanie cien.

Spoločnosť sa preto obrátila na slovenský súd s tým, že podľa práva Únie by nemala platiť rovnakú pokutu v Bruseli aj v Bratislave. Najvyšší súd vzniesol kvôli prípadu otázku k justícii EÚ.

Sudcovia v Luxemburgu dnes konštatovali, že orgány jednotlivých krajín síce nemôžu viesť protimonopolné konanie vo chvíli, keď ho v rovnakej veci začala komisia, v prípade slovenskej firmy však podľa nich ide o dve rôzne veci.

Kým komisia začala konanie kvôli aktivitám firmy na trhu služieb veľkoobchodného širokopásmového prístupu, riadenie na Slovensku sa týkalo jej pôsobenia na veľkoobchodných a maloobchodných trhoch telefónnych služieb a služieb úzkopásmového prístupu k internetu prostredníctvom vytáčania.

Podľa verdiktu sa preto ukazuje, že predmetom konania vedených komisiou a slovenským orgánom pre hospodársku súťaž voči spoločnosti Telekom bolo údajné zneužitie dominantného postavenia tejto spoločnosti na odlišných trhoch výrobkov. 

Pokuta na Slovensku bola preto podľa európskeho súdu oprávnená.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.