Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2021, 08:35

AstraZeneca predala svoj podiel v Moderne za vyše miliardu dolárov

Maklér Adam Barker uviedol, že AstraZeneca predala svoje akcie Moderny, aby zarobila na ich raste.

AstraZeneca predala svoj podiel v Moderne za vyše miliardu dolárov
Zdroj: Reuters

Britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca predala svoj podiel 7,7 percenta v americkej biotechnologickej spoločnosti Moderna za viac ako jednu miliardu dolárov.

Akcie Moderny v poslednom období výrazne rástli vďaka jej vakcíne proti covidu-19.

​AstraZeneca bola druhým najväčším akcionárom Moderny. Informuje o tom denník The Times.

Zisk posilní financie firmy

Zo správy nebolo okamžite jasné, za aké dlhé obdobie AstraZeneca svoj podiel predala.

Cena akcie Moderny sa minulý mesiac zvýšila až na 186 dolárov z 29 dolárov pred rokom. V piatok akcie firmy uzavreli na cene 154,81 dolárov, čo celú firmu ohodnotilo na 61 miliárd dolárov.

Zisk z predaja akcií posilní financie firmy AstraZeneca, ktorá vyvíja vlastné lieky a dokončuje svoju najväčšiu akvizíciu.

Vlani v decembri oznámila kúpu amerického špecialistu na lieky na ojedinelé ochorenia Alexion za 39 miliárd dolárov.

Vakcína bez zisku

AstraZeneca vyrába vlastnú vakcínu proti covidu-19, vyvinutú v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdiel od vakcíny firmy Moderna ju však v čase pandémie predáva bez zisku.

Vakcína Moderna bola minulý týždeň schválená na núdzové použitie v Spojených štátoch. Firma očakáva tento rok z predaja vakcíny tržby 18,4 miliardy dolárov a odhadla, že vyrobí najmenej 700 miliónov dávok.

To je viac, než čaká konkurenčná firma Pfizer, ktorá tiež predáva svoju vakcínu na komerčnej báze. Tá počíta sa tržbami 15 miliárd dolárov.

AstraZeneca je jednou z dvoch veľkých farmaceutických firiem v Británii. Jej trhová hodnota je 91 miliárd libier. Zameriava sa hlavne na onkologické prípravky a lieky na respiračné a kardiovaskulárne choroby. Na vakcíny sa pred pandémiou nesústredila.

Maklér Shore Capital Adam Barker uviedol, že AstraZeneca predala svoje akcie Moderny, aby zarobila na ich raste. Akcie kúpila v rokoch 2013 až 2016 a investovala do nich približne 400 miliónov dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.