Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2021, 09:19

Musk prichádza o majetok, minulý týždeň stratil 27 miliárd dolárov

  • Imanie miliardára Elona Muska sa minulý týždeň prepadlo o ďalších 27 miliárd amerických dolárov.
  • Môže za to stále trvajúci pokles cien akcií spoločnosti Tesla, ktorá počas minulého týždňa odpísala takmer dvanásť percent.
  • Na chrbát mu v pomyselnom rebríčku miliardárov dýcha spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates.
Musk prichádza o majetok, minulý týždeň stratil 27 miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg doplatil Elon Musk na prebiehajúci výpredaj akcií technologických firiem.

Pokles jeho imania je porovnateľný s celkovým imaním 52. najbohatšieho človeka na svete Jamesa Dysona.

​Ten je zakladateľom britskej technologickej spoločnosti Dyson, ktorá sa zaoberá konštrukciou či výrobou vysávačov, sušičov rúk či ohrievačov. Informoval o tom portál CNN .

Obavy z rastu cien 

Americké finančné centrum Wall Street je čím ďalej tým viac znepokojené rastúcimi výnosmi dlhodobých vládnych dlhopisov.

Tie sa počas minulého týždňa dostali až na 1,55 percenta. Ešte na začiatku roka sa však výnosy pohybovali pod hranicou jedného percenta.

To radu investorov znepokojuje a strácajú postupne vieru v ďalší rast niektorých technologických spoločností, ako je práve aj Muskova Tesla.

Obavy však na trhoch panujú aj z rýchlejšieho rastu cien. Podľa niektorých analytikov môže americká centrálna banka Fed zvýšiť úrokové miery oveľa skôr, než sa pôvodne očakávalo.

Na to dopláca väčšina technologických firiem. Ich akcie podľa indexu Nasdaq 100 klesajú už tretí týždeň po sebe a v minulom týždni odpísali takmer dve percentá. Ešte vo štvrtok sa však zdalo, že straty budú oveľa vyššie. Piatkové obchodovanie však situáciu mierne vylepšilo.

Stále medzi najhodnotnejšími 

Musk si v rebríčku miliardárov dlhodobo prehadzuje miesta so zakladateľom technologickej spoločnosti Amazon Jeffom Bezosom.

Aktuálne však na neho stráca už 20 miliárd dolárov. Za Muskom zaostáva o 21 miliárd dolárov Bill Gates, ktorý je tak stále tretím najbohatším človekom na planéte.

Tesla však aj napriek poklesu cien akcií naďalej patrí medzi desať najhodnotnejších firiem na akciových trhoch.

Odborníci sa domnievajú, že aj napriek aktuálnemu poklesu bude Muskovo imanie v nadchádzajúcich rokoch stúpať, a to aj kvôli niekoľkým získaným grantom na nákup akcií spoločnosti Tesla z roku 2020.

Ďalšie tri podobné granty by mu mohli byť schválené aj tento rok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.