Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2021, 21:13

Bidenov záchranný plán dostal zelenú. Biliónový balíček prešiel v Kongrese

Balíček vyčleňuje prostriedky na podporu škôl, testovanie na koronavírus alebo na distribúciu vakcín a zabezpečuje aj priame platby Američanom.

Bidenov záchranný plán dostal zelenú. Biliónový balíček prešiel v Kongrese
Zdroj: Reuters

Americký prezident Joe Biden si dnes pripísal prvé legislatívne víťazstvo svojho mandátu, keď ním presadzovaný balíček na zmiernenie dopadov koronakrízy dokončil cestu Kongresom.

Sadu opatrení v celkovom objeme 1,9 bilióna dolárov po úpravách v Senáte opäť schválila Snemovňa reprezentantov, informovala agentúra AP. Teraz už chýba len prezidentský podpis, ktorý je naplánovaný na piatok.

Balíček predlžuje program federálnych dávok v nezamestnanosti, vyčleňuje prostriedky na podporu škôl, testovanie na koronavírus alebo na distribúciu vakcín a zabezpečuje aj priame platby Američanom vo výške až 1400 dolárov.

Obsahuje tiež niekoľko všeobecnejších opatrení na potlačenie chudoby v Spojených štátoch, čo bolo predmetom kritiky Republikánskej strany.

Pre Bidenov "záchranný plán" v Kongrese nehlasoval ani jeden republikán. Senátom po úpravách prešiel pomerom 50 hlasov ku 49, v snemovni ho dnes podporilo 220 demokratov, zatiaľ čo proti bolo všetkých 210 republikánov a jediný demokrat.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že iniciatíva má podporu veľkej väčšiny verejnosti vrátane značnej časti republikánskych voličov.

Biely dom ju po definitívnom schválení v Kongrese na twitteri označil za historický súbor opatrení, ktorý "otočí stranu" v boji proti pandémii chorobe covid-19 a naštartuje ekonomiku.

"Teším sa na to, ako Plán americkej záchrany v piatok podpíšem v Bielom dome," dodal vo vyhlásení prezident Biden.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.