Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2021, 00:00

Elona Muska žaluje akcionár. Dôvodom je používanie Twitteru

Akcionár žaluje aj správnu radu Tesly, ktorá podľa neho nekontrolovala dodržiavanie dohody s burzovou komisiou.

Elona Muska žaluje akcionár. Dôvodom je používanie Twitteru
Zdroj: Reuters

Šéfa amerického výrobcu elektromobilov Tesla Elona Muska zažaloval jeden z akcionárov, podľa ktorého Musk porušil podmienky dohody s americkou Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC) ohľadne jeho používania komunikačnej siete Twitter.

Informovala o tom agentúra Reuters. Podľa žaloby vystavil Musk investorov hrozbe strát svojimi "nevypočítateľnými" tweetmi, napríklad príspevkom zo začiatku mája minulého roka, v ktorom označil cenu akcií Tesly za "príliš vysokú".

​Akcionár žaluje aj správnu radu Tesly, ktorá podľa neho nekontrolovala dodržiavanie dohody s burzovou komisiou. Dohoda vznikla v dôsledku tweetu z mája 2018, v ktorom Musk napísal, že uvažuje o prevzatí Tesly a stiahnutí jej akcií z verejného obchodovania.

Burzová komisia následne podala žalobu, v ktorej uviedla, že výrok o prevzatí Tesly a stiahnutie akcií z burzy nemal reálny základ, bol nepravdivý a zavádzajúci, viedol ku chaosu na akciovom trhu a poškodil investorov. Krátko na to sa komisia s Teslou a Muskom dohodla na urovnaní obvinenia. Tesla a Musk museli každý zaplatiť 20 miliónov dolárov.

Musk sa v rámci dohody tiež zaviazal, že nebude na Twitteri zverejňovať informácie s možným dopadom na akciový trh, ak najprv nedostane súhlas právnikov.

Podľa terajšej žaloby Musk pokračuje vo zverejňovaní tweetov bez takéhoto súhlasu. Žaloba požaduje, aby Musk a ďalší vedúci pracovníci Tesly zaplatili odškodné za neplnenie svojich povinností, napísala agentúra Reuters.

Musk je v súčasnosti druhým najbohatším človekom sveta hneď za zakladateľom internetového obchodu Amazon Jeffom Bezos.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.