Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2021, 17:54

Biden chystá prvé veľké zvýšenie daní v USA od roku 1993, zatrasie Trumpovou reformou

Plánované zmeny sú pre Bidenov kabinet príležitosťou nielen na financovanie kľúčových iniciatív.

Joe Biden
Zdroj: Reuters

Nový americký prezident Joe Biden plánuje prvé veľké zvýšenie daní v Spojených štátoch od roku 1993. Informovala o tom dnes agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou.

Zvýšenie daní má podľa nich pomôcť pokryť náklady na dlhodobý ekonomický program, ktorý má nasledovať po balíku opatrení na zmiernenie hospodárskych dopadov koronavírusovej krízy.

​Tento balík v hodnote 1,9 bilióna dolárov (takmer 1,6 bilióna eur) podpísal Biden minulý týždeň. Predpokladá sa, že následný dlhodobý ekonomický program bude ešte rozsiahlejší a že sa jeho financovanie nebude opierať len o vládne pôžičky.

Kľúčoví poradcovia Bieleho domu teraz podľa agentúry Bloomberg pripravujú opatrenia, ktoré by mohli zahŕňať zvýšenie dane z firemných ziskov aj vyššie zdanenie jednotlivcov s vysokými príjmami.

Plánované zmeny sú pre Bidenovu administratívu príležitosťou nielen na financovanie kľúčových iniciatív, napríklad výstavby infraštruktúry, ochrany klímy a posilnenia pomoci pre chudobnejších Američanov, ale aj k náprave tých aspektov daňového systému, ktoré demokrati považujú za nespravodlivé, napísala agentúra Bloomberg.

​Zmeny budú podľa zdrojov pravdepodobne zahŕňať zrušenie niektorých častí daňovej reformy predchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa z roku 2017, z ktorej profitujú podniky i bohatí jednotlivci. Mali by zahŕňať aj úpravy prinášajúce väčšiu progresivitu daňového systému.

Medzi plánované či zvažované opatrenia podľa zdrojov v súčasnosti patrí napríklad zvýšenie sadzby dane z príjmu právnických osôb na 28 percent z 21 percent a zvýšenie sadzby dane z príjmu fyzických osôb, ktorých príjem presahuje 400-tisíc dolárov ročne, píše Bloomberg.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.