Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2021, 16:02

Chvíľu to potrvá, tvrdí šéfka ECB. Investori čakajú, kým sa prejavia nové opatrenia banky

Investori sledujú týždenné údaje o nákupoch dlhopisov zo strany ECB, ktoré by mali naznačiť úsilie banky zmierniť náklady štátov eurozóny na obsluhu dlhu.

Chvíľu to potrvá, tvrdí šéfka ECB. Investori čakajú, kým sa prejavia nové opatrenia banky
Zdroj: Reuters

Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová upozornila, že najnovšie opatrenia, ku ktorým ECB pristúpila s cieľom zmierniť negatívny vplyv pandémie nového koronavírusu, si vyžiadajú určitý čas, než sa výraznejšie prejavia.

ECB minulý týždeň oznámila, že "výrazne" zvýši objem nákupov dlhopisov v rámci svojho protipandemického programu PEPP, čím reagovala na zvyšovanie výnosov dlhopisov.

Chvíľu to potrvá 

Lagardová však najnovšie uviedla, že chvíľu potrvá, než sa toto rozhodnutie výraznejšie prejaví na týždenných číslach o rozsahu nákupov aktív, na ktoré investori čakajú.

Investori sledujú týždenné údaje o nákupoch dlhopisov zo strany ECB, ktoré by mali naznačiť úsilie banky zmierniť náklady štátov eurozóny na obsluhu dlhu. Tie tlačia nahor najmä inflačné očakávania v USA.

Nervozita na trhoch podľa všetkého ešte vzrastie po tom, ako americká centrálna banka v stredu výrazne zvýšila prognózu rastu americkej ekonomiky v tomto roku, ako aj inflačné očakávania.

Ekonomika USA by podľa Fedu mala tento rok vzrásť o 6,5 percenta a infláciu očakáva na úrovni 2,4 percenta.

V predchádzajúcej decembrovej prognóze banka počítala s tohtoročným rastom na úrovni 4,2 percenta a infláciou na úrovni 1,8 percenta.

Nákup dlhopisov 

Investori teraz čakajú na najbližšie údaje o nákupoch dlhopisov zo strany ECB za tento týždeň. Banka pritom už v minulom týždni objem nákupov aktív v porovnaní s predchádzajúcim zvýšila, ešte predtým, než 11. marca oznámila najnovší krok na zastavenie rastu výnosov dlhopisov a podporu ekonomiky.

Ako uviedla agentúra Reuters začiatkom tohto týždňa, ECB v minulom týždni kúpila dlhopisy v rámci svojho protikrízového programu PEPP v hodnote 14 miliárd eur.

V týždni predtým nakúpila dlhopisy v hodnote 11,9 miliardy eur. Po započítaní ďalších programov nákupov aktív minula ECB v minulom týždni celkovo 19,3 miliardy eur, zatiaľ čo v týždni predtým predstavoval celkový objem nákupov 17,1 miliardy eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.