Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2021, 13:36

Miliardy z Bruselu sú v ohrození. Plán obnovy zablokoval nemecký súd

Kým financovanie programu s názvom Next Generation EU neschvália všetky krajiny, nezačne sa čerpať.

Miliardy z Bruselu sú v ohrození. Plán obnovy zablokoval nemecký súd
Zdroj: Reuters

Koronakrízou otrasené európske ekonomiky by si mali v najbližších rokoch prerozdeliť až 750 miliárd eur v programe nazvanom Next Generation EU, známom ako európsky záchranný fond. Slovensko by malo z toho balíka vo forme Plánu obnovy získať približne šesť miliárd.

​Peniaze majú ísť na obnovu ekonomík a potrebné reformy. 

Tieto peniaze si chce požičať samotná Európska komisia priamo na kapitálových trhoch. Splácať by sa následne mali z európskeho rozpočtu. 

Potrebný je súhlas všetkých

Ide však o veľmi neštandardný krok, ktorý musia povoliť všetky členské krajiny. Zatiaľ tak spravilo 16 z nich. 

Potrebné dokumenty sa chystal podpísať aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, nakoľko dokument získal politickú podporu naprieč spektrom.

Avšak krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko sa obrátila na ústavný súd a ten celý proces pozastavil. Informuje o tom web euronews.com. 

AfD argumentuje, že vznik takéhoto fondu je v rozpore so zmluvami EÚ. V Zmluve o fungovaní Európskej únie sa totiž píše, že rozpočet Únie by mal byť financovaný z vlastných zdrojov. 

​Tými sú príspevky jednotlivých krajín podľa HDP, podiely na daniach, ktoré odvádzajú do rozpočtu jednotlivé krajiny a podiel z európskych ciel. 

Termín sa blíži

Európska komisia však argumentuje, že takýto fond je jednorazová iniciatíva a samotný text zmluvy nevylučuje príležitostné využitie iných finančných zdrojov. 

Avšak, Nemecko nemôže dohodu ratifikovať, kým o nej nerozhodne ústavný súd krajiny. A samotné financie z Plánu obnovy sa nemôžu čerpať, kým to neschváli všetkých 27 krajín. 

Komisia očakáva, že tak členské štáty spravia do konca júna. Aký je plán, pokiaľ sa tak z nejakého dôvodu nestane, Komisia nezverejnila. Otázne naďalej zostáva, koľko bude rozhodovanie nemeckému súdu trvať a aký výsledok prinesie. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.