Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2021, 16:14

V USA pribudlo v marci viac pracovných miest, ako sa čakalo

Miera nezamestnanosti v USA v marci 2021 klesla na 6 percent zo 6,2 percenta v predchádzajúcom mesiaci.

V USA pribudlo v marci viac pracovných miest, ako sa čakalo
Zdroj: Reuters

Americká ekonomika vytvorila v marci viac pracovných miest, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu rýchle očkovanie proti ochoreniu COVID-19 aj stimuly od vlády na podporu zotavovania sa najväčšieho svetového hospodárstva.

Podľa údajov, ktoré v piatok zverejnilo americké ministerstvo práce, v marci 2021 vytvorili firmy v USA mimo poľnohospodárstva 916-tisíc nových pracovných miest. To bol najväčší nárast zamestnanosti za sedem mesiacov, od augusta 2020.

Analytici pritom očakávali, že v ekonomike USA pribudne v marci 647-tisíc nových miest po zmiernení obmedzení, poklese počtu nových prípadov ochorenia COVID-19 a rýchlom zavádzaní vakcín.

Ministerstvo zároveň revidovalo údaje za február, keď v ekonomike USA pribudlo 468-tisíc, a nie pôvodne odhadovaných 379-tisíc nových miest. Zároveň miera nezamestnanosti v USA v marci 2021 klesla na 6 percent zo 6,2 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Dosiahla tak najnižšiu úroveň za jeden rok, čo sa zhoduje s odhadmi ekonómov.

Nezamestnanosť v USA v ostatných mesiacoch vytrvalo klesá z historického maxima 14,8 percenta v apríli minulého roku. Niektorí experti sa však domnievajú, že je podhodnotená, keďže niektorí ľudia sa nesprávne klasifikovali ako „zamestnaní, ale chýbajúci v práci“.

Počet nezamestnaných sa minulý mesiac znížil o 262-tisíc na 9,71 milióna, zatiaľ čo počet zamestnaných sa zvýšil o 609-tisíc na 150,85 milióna.

Ostro sledovanú správu o vývoji na trhu práce poznačilo bolestivé výročie. Vlani v marci totiž tieto údaje prvýkrát ukázali ničivé dôsledky pandémie pre povinné zatvorenie tzv. nepodstatných podnikov, ako sú reštaurácie, bary a telocvične, na spomalenie šírenia nového koronavírusu.

V marci 2020 tak USA stratili takmer 1,7 milióna pracovných miest a ďalších 20,7 milióna zmizlo v apríli. Ekonómovia odhadujú, že obnovenie viac ako 22 miliónov pracovných miest stratených počas pandémie môže trvať najmenej dva roky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.