Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2021, 22:18

Saudi Aramco predá za vyše 12 miliárd dolárov podiel vo svojej firme pre správu ropovodov

Je to jedna z najväčších svetových transakcií v oblasti energetickej infraštruktúry.

Saudi Aramco predá za vyše 12 miliárd dolárov podiel vo svojej firme pre správu ropovodov
Zdroj: Reuters

Ropná firma Saudi Aramco predá za 12,4 miliardy dolárov investorskej skupine vedenej firmou EIG podiel vo svojej spoločnosti pre správu ropovodov.

Skupina v tejto novovytvorenej firme Aramco Oil Pipelines získa 49-percentný podiel a právo vyberať po dobu 25 rokov poplatky za ropu prepravenú prostredníctvom siete ropovodov spravovanou firmou Aramco.

EIG to podľa agentúry Bloomberg uviedla vo svojom oznámení. Je to jedna z najväčších svetových transakcií v oblasti energetickej infraštruktúry.

EIG oznámila, že uzavrela so Saudi Aramco zmluvu o prenájme a spätnom prenájme. Na jej základe konzorcium investorov získa v novovzniknutej Aramco Oil Pipelines Company, ktorej celková hodnota činí 25,3 miliardy dolárov, podiel spolu s právom vyberať po dobu 25 rokov poplatky za ropu prepravenú prostredníctvom sietí ropovodov spravovaných firmou Aramco. Saudi Aramco však bude potrubie aj naďalej vlastniť.

Podľa Bloombergu je dohoda súčasťou snahy Saudskej Arábie otvoriť sa zahraničným investíciám a použiť peniaze na diverzifikáciu svojej ekonomiky.

Úbytok aktív obrej štátnej energetickej spoločnosti, ktorá je najväčšou ropnou firmou na svete, jej pomáha udržiavať výplatu akcionárom a poskytuje prostriedky pre investície do ropných polí a do rafinérskych projektov.

Saudi Aramco vyplatila vlani dividendu 75 miliárd dolárov - najvyššiu, akú kedy akcionárom odovzdala firma obchodovaná na burze. Väčšina sumy odišla štátu.

Spoločnosť Saudi Aramco sa po svojom vstupe na burzu, kde v roku 2019 získala za menej ako dve percentá svojich akcií 25,6 miliardy dolárov, stala čo do trhovej hodnoty treťou najväčšou firmou na svete. Pred ňou sú len Apple a Microsoft. Najziskovejší podnik na svete zabezpečuje zhruba 12 percent svetovej produkcie ropy.

EIG sídli vo Washingtone a na celom svete vlastní energetická aktíva za 22 miliárd dolárov. "Táto transakcia skvele zapadá do filozofie firmy EIG, ktorá je založená na investovaní do vysoko kvalitných aktív a generovanií zisku z kriticky dôležitej infraštruktúry," povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ firmy EIG Robert Blair Thomas.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.