Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2021, 21:29

Americký deficit je na novom rekorde. Za rok sa zdvojnásobil

Fiškálny rok v Spojených štátoch začína v októbri a končí v septembri.

Americký deficit je na novom rekorde. Za rok sa zdvojnásobil
Zdroj: Reuters

Rozpočtový deficit Spojených štátov sa v prvej polovici fiškálneho roka vyšplhal na rekordných 1,7 bilióna dolárov, čo predstavuje zhruba dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim rekordom.

Vyplýva to podľa agentúry AP z dnešných údajov amerického ministerstva financií. Za rastom deficitu stoja rozsiahle výdavky súvisiace s koronavírusovou krízou.

Fiškálny rok v Spojených štátoch začína v októbri a končí v septembri. V prvej polovici minulého fiškálneho roka predstavoval rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolárov.

Predchádzajúci polročný rekord zaznamenal deficit v šiestich mesiacoch do marca 2011, kedy dosiahol 829 miliárd dolárov.

Vtedy deficit prehĺbili rozsiahle výdavky, ktorými sa vláda snažila riešiť negatívne dopady hospodárskej recesie, ktorú spôsobila globálna finančná kríza z roku 2008, upozornila agentúra AP.

V samotnom minulom mesiaci predstavoval rozpočtový deficit 660 miliárd dolárov, čo predstavuje najvyšší marcový deficit v histórii.

Za týmto deficitom stáli priame platby domácnostiam, ktoré sú súčasťou balíka stimulačných opatrení nového amerického prezidenta Joea Bidena v hodnote 1,9 bilióna dolárov, napísala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.