Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2021, 00:00

Vstupujeme do éry technologických zázrakov

Tempo pribúdania inovácií a produktov sa neustále zrýchľuje. Z tohto hľadiska je výnimočný najmä sektor elektrotechniky.

Vstupujeme do éry technologických zázrakov
Zdroj: Dreamstime

Ľudia sa odjakživa snažili o zjednodušenie svojich každodenných povinností. Za posledné storočie sa ľudstvo posunulo na životnú úroveň, ktorú by sa predtým neodvážil opísať ani ten najodvážnejší autor sci-fi. Naše domácnosti upratujú robotické vysávače, pomocou smart telefónov sa dokážeme vidieť s blízkymi, nech sú kdekoľvek na svete, v peňaženkách už nemáme mince a bankovky, ale len bankomatové karty, a naše budúce generácie sa vzdelávajú cez počítače a internet. Každý z nás si môže porovnať, ako veľa sa zmenilo od nášho detstva.


V tomto porovnaní môžeme nadobudnúť mylné presvedčenie, že sme už blízko vrcholu vedeckého pokroku. Tempo pribúdania inovácií a produktov sa neustále zrýchľuje. Z tohto hľadiska je výnimočný najmä sektor elektrotechniky. Dôkazom je aj samotná pandémia. Väčšina nášho pracovného života sa za posledný rok presunula do domácností, z ktorých každodenne vstupujeme do online priestoru.


Bez moderného pokroku v oblasti elektrotechniky by toto nebolo možné. Aj vďaka nemu si dokážeme aspoň čiastočne ponechať spôsob nášho života. Súčasný svet je postavený na pilieroch, ktoré položila elektrotechnika. V súvislosti s výhodami, ktoré nám ponúka, vznikajú rôzne výzvy. Väčšina zamestnaní bude ovplyvnená pokrokom a niektoré úplne zaniknú. Je preto v záujme všetkých pravidelne sledovať technologický pokrok, spôsob jeho využitia v praxi a vedomostne a zručnosťami sa pripraviť na tieto zmeny.

Naše domácnosti ožijú
Určite sa každému raz stalo, že zabudol doma vypnúť sporák, zhasnúť svetlo, nastaviť kúrenie alebo zavrieť okná. V prípade použitia inteligentných – smart – zariadení v domácnosti by to nebol problém. Hranice využitia inteligentných za

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.