Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2021, 18:23

Talianskym bankám hrozia úverové straty za deväť miliárd eur

Hodnota úverov, pri ktorých sa uplatnilo moratórium na ich splácanie, dosiahla ku koncu minulého roka 147 miliárd eur.

Talianskym bankám hrozia úverové straty za deväť miliárd eur
Zdroj: Reuters

Talianskym bankám hrozia v tomto a budúcom roku straty z úverov vo výške deväť miliárd eur. Upozornila na to talianska centrálna banka. Skutočné straty budú jasnejšie po tom, ako sa v plnej miere prejavia ekonomické škody spôsobené pandémiou nového koronavírusu.

Aj keď podiel firemných úverov označených ako zlyhané je stále nízky, tvorí približne 1,5 percenta z celkového objemu pôžičiek, Národná banka Talianska poukázala na riziko rastúceho podielu úverov, ktoré ešte zlyhané nie sú, v rámci medzinárodných účtovných štandardov však spadajú do takzvanej fázy 2, uviedla agentúra Reuters.

Úvery, ktoré sa dostali do fázy 2 a pri ktorých musia banky vyčleniť viac rezerv, vzrástli v 2. polroku minulého roka o 11 percent a z celkového objemu (nezlyhaných) pôžičiek v Taliansku predstavovali 10,7 percenta.

Ich podiel je ešte vyšší, ak sa do úvahy berú úvery, na ktorých splácanie bolo v dôsledku pandémie nového koronavírusu uplatnené moratórium. Podiel týchto úverov vo fáze 2 predstavuje približne 29 percent.

Hodnota úverov, pri ktorých sa uplatnilo moratórium na ich splácanie, dosiahla ku koncu minulého roka 147 miliárd eur, čo predstavuje 9,1 percenta z celkového objemu poskytnutých úverov veľkými talianskymi bankami.

To je podstatne vyšší podiel, než je priemer eurozóny (2,6 percenta). Vyšší podiel úverov v Taliansku spadajúcich pod moratórium, čo sú často úvery poskytnuté v sektoroch poškodených pandémiou nového koronavírusu, znamená, že veľké talianske banky majú omnoho viac pôžičiek vo fáze 2 než banky v ďalších krajinách eurozóny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.