Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2021, 08:28

Prichádza skutočná revolúcia. IBM predstavila prelomovú technológiu výroby čipov

Nová technológia prinesie napríklad podstatne vyššiu výdrž batérií smartfónov alebo nižšiu uhlíkovú stopu dátových centier.

Prichádza skutočná revolúcia. IBM predstavila prelomovú technológiu výroby čipov
Zdroj: Reuters

Spoločnosť International Business Machines (IBM) predstavila nový, rýchlejší a energeticky účinnejší čip, ktorý je podľa nej prvým čipom vyrábaným novou technológiou dva nanometre (2nm).

Táto technológia by mohla byť až o 45 percent rýchlejšia ako technológia sedem nanometrov bežná u súčasných notebookov a telefónov a o 75 percent energeticky účinnejšia, uviedla firma.

​Bude však pravdepodobne ešte niekoľko rokov trvať, než sa táto technológia dostane na trh ako bežná.

IBM, kedysi významný výrobca čipov, teraz zadáva svoju produkciu čipov firme Samsung Electronics, nechala si však vývojové centrum pre čipy v americkom meste Albany. To má dohody o spoločnom vývoji technológií so Samsungom a Intelom, uviedla agentúra Reuters.

Podľa IBM vďaka novej technológii je na čip veľkosti nechta na ruke možné umiestniť 50 miliárd tranzistorov. Pri technológii 5nm je to 30 miliárd tranzistorov. Čím viac tranzistorov, tým je procesor rýchlejší, výkonnejší a energeticky úspornejší.

Čipy hrajú zásadnú úlohu vo všetkom, od výpočtovej techniky po komunikačné zariadenia, dopravné systémy a kritickú infraštruktúru.

Dopyt po zvýšenom výkone čipov a energetickej účinnosti stále rastie, najmä kvôli rozvoju hybridného cloudu, grafických kariet, umelej inteligencie a internetu vecí.

​Podľa IBM môžu mať pokročilejšie čipy niekoľko výhod. Patrí medzi ne až štvornásobne vyššia výdrž batérie mobilného telefónu či zníženie uhlíkovej stopy dátových centier, ktoré sa na celosvetovej spotrebe energie podieľajú jedným percentom.

Ďalej tiež umožní výrazné zrýchlenie funkcií laptopov a umožní rýchlejšiu detekciu objektov a reakčnú dobu pri autonómnych vozidlách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.