Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2021, 12:20

Európska únia padla opäť do recesie, Slovensko je pri jednom porovnaní medzi najlepšími

Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku vykázala medziročný rast o 0,5 percenta.

Európska únia padla opäť do recesie, Slovensko je pri jednom porovnaní medzi najlepšími
Zdroj: Reuters

Ekonomika Európskej únie v prvom štvrťroku podľa sezónne prepočítaných údajov klesla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 0,4 percenta po poklese o 0,5 percenta vo štvrtom štvrťroku minulého roka.

Vo svojej spresnenej správe to dnes oznámil štatistický úrad Eurostat. Potvrdil tak, že únia sa vrátila k hospodárskej recesii, za ktorou stoja hlavne obmedzenia v súvislosti s pandémiou. Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku klesla o 1,8 percenta.

​V eurozóne sa hrubý domáci produkt (HDP) znížil o 0,6 percenta, zatiaľ čo vo štvrtom štvrťroku pokles predstavoval 0,7 percenta. Recesia sa zvyčajne definuje ako dva štvrťroky hospodárskeho poklesu za sebou.

Hospodárska recesia prichádza po veľmi silnom oživení z tretieho štvrťroku, keď ekonomika EÚ vykázala vzostup o 11,7 percenta, zatiaľ čo eurozóna vzrástla o 12,5 percenta.

Za týmto rastom bolo relatívne zlepšenie vývoja pandémie po druhom štvrťroku, kedy hospodárstvo naopak zaznamenalo rekordný prepad.

V medziročnom porovnaní ekonomika EÚ v prvom štvrťroku vykázala pokles o 1,7 percenta, čo je zlepšenie proti poklesu o 4,6 percenta vo štvrtom štvrťroku. Podobne medziročný prepad v eurozóne sa zmiernil na 1,8 z predchádzajúcich 4,9 percenta v závere minulého roka.

Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku vykázala medziročný rast o 0,5 percenta po poklese o 2,3 percenta v predchádzajúcom štvrťroku.

Pre porovnanie - Spojené štáty si vedú oveľa lepšie ako únia. Ich ekonomika v prvom štvrťroku pri použití porovnateľnej metodiky výpočtu vzrástla, a to o 1,6 percenta oproti predchádzajúcim trom mesiacom.

Medziročne vykázala tiež rast, a to o 0,4 percenta po prepade o 2,4 percenta v predchádzajúcom štvrťroku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.