Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2021, 10:21

Skupina PPF zosnulého Petra Kellnera vykázala stratu 291 miliónov eur, prvýkrát za 30 rokov

Skupina PPF investuje do viacerých odvetví, od finančných služieb cez telekomunikácie, médiá, biotechnológie, nehnuteľnosti až po strojárstvo.

Skupina PPF zosnulého Petra Kellnera vykázala stratu 291 miliónov eur, prvýkrát za 30 rokov
Zdroj: SNÍMKA: PPF

Skupina PPF zosnulého Petra Kellnera vykázala vlani stratu 291 miliónov eur, zatiaľ čo rok predtým dosiahla čistý zisk 1,005 miliardy eur.

PPF dosiahla v druhom polroku zisk 93 miliónov eur, zatiaľ čo v tom prvom bola v strate 384 miliónov eur.

"Negatívne ekonomické prostredie spôsobené pandémiou sa sústredilo na odvetvie spotrebiteľského úverovania. V rámci finančnej divízie skupiny sa naopak výrazná odolnosť voči vonkajším šokom a súčasne schopnosť ďalšieho rastu prejavila v korporátnom aj retailovom bankovníctve," uviedla finančná riaditeľka PPF Kateřina Jirásková.

Negatívne výsledky 

Je zároveň členkou novo zriadeného štvorčlenného riadiaceho výboru skupiny. Ten bol ustanovený po marcovej tragickej smrti zakladateľa a hlavného akcionára PPF Kellnera.

Stratégia geografickej a odborovej diverzifikácie PPF vlani podľa nej prešla tvrdým testom a preukázala, že vie tlmiť dopady pandemických udalostí na konsolidované výsledky skupiny.

"Negatívne výsledky zostali koncentrované najmä v spotrebiteľskom financovaní. Tento sektor vykazuje značnú citlivosť voči ekonomickému vývoju. Pandémia a prudký, avšak prechodný prepad hospodárskej aktivity viedli k jeho zhoršeniu, čo sa negatívne premietlo do výsledku Home Creditu," povedal analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler.

Množstvo odvetví 

Súčasné ekonomické zotavenie sa premietne v postupnom zvyšovaní kvality aktív. Zisky, ktoré generuje spotrebiteľské financovanie, by tak podľa neho mali v nasledujúcich kvartáloch opäť vzrásť.

PPF navyše teraz chystá spojenie svoje bankovej divízie, kam patrí Air Bank, český a slovenský Home Credit a spoločnosť Benxi, s Moneta Money Bank, kde drží významný podiel. Obchod musí potvrdiť júnové valné zhromaždenie Monety.

PPF sa do straty prepadla vlani prvýkrát počas svojej tridsaťročnej histórie. Podľa Jiráskovej je to potrebné hodnotiť v kontexte ziskov dosiahnutých v predchádzajúcich rokoch. "Celkový čistý zisk skupiny v rokoch 2011 až 2020 predstavoval 5,5 miliardy eur, zatiaľ čo hodnota aktív PPF za rovnaké obdobie vzrástla takmer trojnásobne na 39,7 miliardy eur," upozornila.

Skupina PPF investuje do viacerých odvetví, od finančných služieb cez telekomunikácie, médiá, biotechnológie, nehnuteľnosti až po strojárstvo.

PPF pôsobí v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Celosvetovo na konci roka 2020 zamestnávala viac než 94-tisíc ľudí. PPF má svoju korporátnu vlastnícku a riadiacu štruktúru v Holandsku. Majoritným vlastníkom bol až do svojej smrti najbohatší Čech Petr Kellner, ktorý podľa výročnej správy spoločnosti ovládal 98,93 percenta PPF.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.