Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2021, 18:40

Ceny domov vo svete rástli najviac za takmer 15 rokov, Slovensko je v prvej päťke

Rast cien domov na Slovensku dosiahol 15,5 percenta.

Ceny domov vo svete rástli najviac za takmer 15 rokov, Slovensko je v prvej päťke
Zdroj: PRI KUCHAJDE 2, S.R.O.

Ceny domov vo svete zaznamenali najprudší rast od obdobia spred svetovej finančnej krízy. Medzi krajiny s najvýraznejším rastom cien patrí aj Slovensko, ktoré sa v rebríčku 55 krajín umiestnilo na 4. mieste.

Podľa globálneho indexu cien domov, ktorý zostavuje poradenská spoločnosť Knight Frank, sa ceny domov vo svete zvýšili v 1. kvartáli medziročne v priemere o 7,3 percenta. To je najvýraznejšie tempo rastu od 4. štvrťroka 2006.

Slovensko je štvrté

Najprudší rast cien domov zaznamenalo Turecko, kde ceny vzrástli až o 32 percent. Nasledoval Nový Zéland s rastom cien nehnuteľností o 22,1 percenta.

Na 3. mieste sa umiestnilo Luxembursko s rastom cien o 16,6 percenta a za ním Slovensko, kde rast cien domov dosiahol 15,5 percenta. Prvú päťku uzatvárajú Spojené štáty s rastom cien nehnuteľností na úrovni 13,2 %, čo bol najvýraznejší rast od decembra 2005.

V prvej desiatke sa ešte umiestnili Švédsko (ceny domov vzrástli o 13 percent), Rakúsko (12,3 percenta), Holandsko (11,3 percenta), Ruská federácia (11,1 percenta) a na 10. mieste Nórsko s rastom cien o 10,9 percenta. Z krajín V4 sa Česko a Poľsko umiestnili s rastom cien pod 9 % v druhej desiatke a Maďarsko skončilo s rastom cien na úrovni 1,8 percenta na 47. mieste.

Tempo rastu by sa malo zmierňovať

Masívne fiškálne a monetárne stimuly na podporu ekonomík v období pandémie viedli k rozmachu realitného trhu po celom svete. To vyvoláva obavy z bublín a niektoré štáty už začali prijímať opatrenia na schladenie trhu.

Napríklad Nový Zéland zrušil daňové stimuly pre investorov na trhu s realitami a vláda očakáva, že rast cien nehnuteľností sa do júna budúceho roka spomalí na 0,9 percenta. Aj Čína vydala viacero nariadení na obmedzenie aktivít developerov a poskytovania bankových úverov pre tento sektor.

Podľa spoločnosti Knight Frank by sa však tempo rastu cien nehnuteľností malo zmierňovať. "Keďže vlády prijímajú opatrenia a fiškálne stimuly sa na viacerých trhoch ku koncu roka ukončia, je pravdepodobné, že aj nadšenie kupujúcich sa schladí," uvádza Knight Frank v správe. "Navyše hrozba nových variantov koronavírusu a výpadky vo vakcinácii môžu tlak na realitný trh ešte zvýšiť," dodala spoločnosť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.