Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2021, 16:31 Aktualizované dňa 08.06.2021 o 17:15

Svetová banka očakáva najvyšší rast globálnej ekonomiky za takmer 50 rokov

Banka odhaduje tohtoročný rast globálnej ekonomiky na úrovni 5,6 percenta.

Svetová banka očakáva najvyšší rast globálnej ekonomiky za takmer 50 rokov
Zdroj: Reuters

Svetová banka výrazne zlepšila prognózu tohtoročného vývoja svetovej ekonomiky, pričom počíta s najvýraznejším rastom za posledných 50 rokov.

K rastu by mali prispieť vakcinačné programy a masívne vládne stimuly v bohatých krajinách.

Svetová banka v najnovšej správe o vyhliadkach svetovej ekonomiky Global Economic Prospects uviedla, že v roku 2021 počíta s rastom o 5,6 percenta po minuloročnom poklese o 3,5 percenta, keď pandémia nového koronavírusu prinútila vlády obmedziť ekonomickú aktivitu, informovala agentúra AP.

Nová prognóza predstavuje výrazné zlepšenie v porovnaní s januárovým odhadom na úrovni 4,1 percenta.

Ak sa nový odhad Svetovej banky naplní, bude to najvýraznejší rast globálnej ekonomiky od roku 1973, v ktorom dosiahol 6,6 percenta. Zároveň to bude najvýraznejší rast z obdobia recesie za posledných 80 rokov.

Rast by mali ťahať najmä veľké a priemyselne rozvinuté ekonomiky, dodala Svetová banka. Zároveň však upozornila, že mnohé rozvíjajúce sa trhy aj naďalej zápasia s pandémiou nového koronavírusu a jej dôsledkami.

"Aj keď evidujeme pozitívne náznaky zotavovania svetového hospodárstva, pandémia aj naďalej tlačí do chudoby a nerovnosti ľudí v rozvíjajúcich sa ekonomikách," povedal prezident Svetovej banky David Malpass.

V tejto súvislosti vyzval na rýchlejšiu distribúciu vakcín do chudobnejších krajín, ktoré v očkovaní obyvateľov výrazne zaostávajú.

Svetová banka očakáva, že ekonomika USA by tento rok mala vzrásť o 6,8 percenta po minuloročnom poklese o 3,5 percenta. V januári počítala s rastom iba o 3,5 percenta.

Rýchle tempo vakcinácie obyvateľstva spolu s nízkymi úrokovými sadzbami a masívnymi vládnymi programami na podporu hospodárstva však prispelo k rýchlejšiemu zotavovaniu, než banka pôvodne predpokladala.

Čínska ekonomika by mala podľa banky vzrásť v tomto roku o 8,5 percenta. V roku 2020 sa hrubý domáci produkt Číny zvýšil iba o 2,3 percenta.

Čína bola síce vlani jedinou veľkou ekonomikou, ktorá dokázala v pandemickom roku zaznamenať celoročný rast, tempo nad 2 percentá však pre druhú najväčšiu ekonomiku sveta bolo príliš nízke.

Čo sa týka eurozóny, Svetová banka počíta s rastom ekonomiky v tomto roku o 4,2 percenta. V minulom roku hospodárstvo menového bloku kleslo o 6,6 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.