Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2021, 15:59

Ekonomika eurozóny sa bude zotavovať rýchlejšie, ako sa čakalo

Šéfka ECB Christine Lagardeová uviedla, že banka v druhej polovici tohto roka počíta s výrazným oživením hospodárskej aktivity.

Ekonomika eurozóny sa bude zotavovať rýchlejšie, ako sa čakalo
Zdroj: TASR/Michael Probst

Európska centrálna banka (ECB) dnes podľa očakávania ponechala svoju mimoriadne uvoľnenú menovú politiku bez zmien.

Naďalej tak poskytuje eurozóne zasiahnutej pandémiou rekordnú podporu a hlavná úroková sadzba zostáva na nule. Banka však zlepšila výhľad vývoja ekonomiky eurozóny na tento i budúci rok.

ECB teraz predpokladá, že hrubý domáci produkt (HDP) krajín používajúcich euro sa v tomto roku zvýši o 4,6 percenta, zatiaľ čo v marci tohtoročný rast odhadovala iba na štyri percentá.

Odhad hospodárskeho rastu pre budúci rok ECB zlepšila na 4,7 percenta z predtým predpokladaných 4,1 percenta.

Banka prikročila tiež k zvýšeniu odhadov rastu spotrebiteľských cien, a to najmä kvôli stúpajúcim cenám komodít. V tomto roku by inflácia v eurozóne podľa jej prognóz mala dosiahnuť v priemere 1,9 percenta, v budúcom roku by potom mala predstavovať 1,5 percenta.

Šéfka ECB Christine Lagardeová uviedla, že banka v druhej polovici tohto roka počíta s výrazným oživením hospodárskej aktivity. Dodala však, že vývoj ekonomiky je naďalej závislý na situáciu okolo šírenia koronavírusu. Upozornila tiež, že terajší vzostup inflácie je dôsledkom dočasných faktorov a vyšších cien energie.

ECB zopakovala, že bude pokračovať v čistých nákupoch aktív v rámci núdzového pandemického programu nákupu aktív (Peppy) najmenej do konca marca 2022. Peppy má v súčasnosti k dispozícii 1,85 bilióna eur. Tempo nákupov v rámci Peppy má byť v nadchádzajúcom štvrťroku naďalej výrazne rýchlejšie ako v prvých mesiacoch tohto roka.

Ekonomika eurozóny sa práve dostala z dvojitej recesie a spolieha sa na bezprecedentné stimuly od ECB. Bankári už skôr dali jasne najavo, že budú pri rušení stimulačných opatrení postupovať skôr opatrne. Prípadné vyššie náklady na pôžičky by totiž mohli zadusiť rodiace sa oživenie, napísala agentúra Reuters.

ECB v tomto štvrťroku v rámci programu Peppy mesačne nakúpila dlhopisy za zhruba 80 miliárd eur. V prvom štvrťroku to bolo približne 62 miliárd eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.