Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2021, 12:18

Slovenský priemysel v raste takmer dominuje Európe, lepšia je len jedna krajina

V medziročnom porovnaní sa priemyselná výroba v Únii zvýšila o 38,7 percenta, zatiaľ čo rast v eurozóne dosiahol 39,3 percenta.

Slovenský priemysel v raste takmer dominuje Európe, lepšia je len jedna krajina
Zdroj: TASR/AP

Priemyselná výroba v Európskej únii v apríli podľa sezónne prepočítaných údajov vzrástla oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,5 percenta po raste o 0,8 percenta v marci. Vo svojom odhade to dnes oznámil štatistický úrad Eurostat.

Naopak, v krajinách eurozóny sa tempo rastu výroby zdvojnásobilo - marcový rast o 0,4 percenta sa v apríli zvýšil na 0,8 percenta. Na Slovensku výroba zaznamenala pokles o jedno percento, keď v marci rástla o pol percenta.

V medziročnom porovnaní sa priemyselná výroba v EÚ zvýšila o 38,7 percenta, zatiaľ čo rast v eurozóne dosiahol 39,3 percenta. Silný rast je odrazom vplyvov pandémie, kvôli ktorej sa výroba pred rokom prechodne prudko znížila.

A práve medziročne Slovensko patrí medzi hlavných skokanov európskeho bloku. S rastom priemyslu o 69,1 percenta v porovnaní s aprílom 2020 sme druhí za Talianskom. To sa priblížilo k 80 percentám.

Zdroj: Eurostat

Výroba spotrebného tovaru dlhodobej spotreby sa v apríli oproti predchádzajúcemu mesiacu v EÚ zvýšila o 2,9 percenta, zatiaľ čo v marci o 0,4 percenta klesla. Produkcia energií sa zvýšila tiež o 2,9 percenta, zatiaľ čo v marci vzrástla o 1,3 percenta.

V eurozóne potom rast v kategórii výroba spotrebného tovaru dlhodobej spotreby predstavoval 3,4 percenta po marcovom poklese o 1,2 percenta. Produkcia energií sa zvýšila o 3,2 percenta, čo znamená zrýchlenie oproti rastu o 1,3 percenta v marci.

Z jednotlivých krajín, za ktoré už má Eurostat k dispozícii údaje, sa výroba najviac zvýšila v Belgicku, a to o 7,4 percenta. Nasleduje Malta s rastom o 5,6 percenta a Estónsko, kde rast výroby dosiahol 4,4 percenta. Najviac naopak priemyselná výroba klesla v Dánsku (-3,8 percenta), v Maďarsku (-3,2 percenta) a v Litve (-2,4 percenta). V Českej republike rast spomalil na 1,8 percenta z marcovej hodnoty 2,6 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.