Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2021, 00:00

Top manažér eBayu pre HN: Pandémia nám priniesla prílev nových predajcov

Počas pandemického roka 2020 stúpol počet slovenských predajcov na eBay medziročne o 14 percent a je ich už viac ako štyritisíc, hovorí v rozhovore pre HN generálny riaditeľ spoločnosti pre globálne a rozvíjajúce sa trhy Ilya Kretov.

Top manažér eBayu pre HN: Pandémia nám priniesla prílev nových predajcov
Zdroj: Reuters

Pandémia prinútila desiatky miliónov ľudí, ktorí predtým nakupovali v kamenných obchodoch, prejsť na online nákupy. Môžeme hovoriť o revolúcii v elektronickom nakupovaní?
Pandémia COVID-19 skutočne spôsobila prudký nárast elektronického nakupovania a prinútila milióny spotrebiteľov na celom svete, aby využívali na nakupovanie internet. Dokonca aj tí, ktorí to dosiaľ nepoznali, sa to dokázali naučiť. Všetko preto, aby minimalizovali kontakt s inými ľuďmi, a tak aj možnosť nákazy. Podľa prieskumu spoločnosti Emarketer takmer 150 miliónov ľudí nakupovalo online prvýkrát práve počas pandémie. Tento nárast bol zrejmý aj v súvislosti s používateľmi eBay. Počet aktívnych kupujúcich na celom svete na tomto trhovisku vzrástol počas pandémie o 13 miliónov na celkových 187 miliónov. Ďalším zaujímavým trendom je to, že v dôsledku pandémie mali ľudia tendenciu viac nakupovať online u predajcov mimo svojej krajiny. Podľa štúdie Global-e vzrástol celosvetový cezhraničný elektronický obchod až o 21 percent.

Čo tento mohutný rast spôsobilo?
Domnievam sa, že to súvisí s tým, že aj podniky museli byť flexibilné a pohotovo sa prispôsobiť pandemickým obmedzeniam a hľadať alternatívne spôsoby rozvoja a rastu. Na celom svete pozorujeme pribúdanie počtu predajcov, ktorí sa pripájajú k eBay, aby expandovali na nové trhy, zabezpečili si kontinuitu podnikania a nové zdroje príjmov. Počet aktívnych predajcov u nás medziročne vzrástol o osem percent, na celkových 20 miliónov celosvetovo, pričom na Slovensku ich počet stúpol o 14 percent s celkovým počtom 4 100 predajcov. Môžeme teda s určitosťou povedať, že elektronický obchod zastrešuje oveľa viac obchodníkov na celom svete, ako sa pôvodne očakávalo. Zatiaľ čo kupujúci objavili pohodlnejší spôsob nakupovania, malé a stredné podniky si uvedomili, že ich stratégia rozvoja musí v budúcnosti bezpodmienečne zahŕňať online export. eBay je tu na to, aby im to pomohol zvládnuť.

Zvládli online platformy tento masívny presun ľudí na internet? Aké problémy vznikali najčastejšie?
Zatiaľ čo v mnohých regiónoch po

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.