Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2021, 13:53

Únia uvalí "robustné" sankcie na Bielorusko, majú citeľne zasiahnuť Lukašenkov režim

Brusel ponúka Bielorusku hospodársku pomoc, ktorá je však podmienená tým, že režim prestane s represiami voči opozícii.

Únia uvalí "robustné" sankcie na Bielorusko, majú citeľne zasiahnuť Lukašenkov režim
Zdroj: Reuters

Ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie dnes dospeli k politickej zhode na hospodárskych sankciách proti bieloruskému režimu. Novinárom to v Luxemburgu povedal šéf českej diplomacie Jakub Kulhánek, podľa ktorého by mali sankcie zamerané na niekoľko konkrétnych sektorov bieloruskej ekonomiky citeľne zasiahnuť autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka.

​Zástupcovia úniových vlád podľa českého ministra zároveň potvrdili pridanie ôsmich desiatok činiteľov a skupiny subjektov na doterajší sankčný zoznam.

EÚ podľa Kulhánka okrem toho ponúka Bielorusku hospodársku pomoc, ktorá je však podmienená tým, že režim prestane s represiami voči opozícii.

Európsky blok prichádza s doteraz nejcitelnějšími postihmi voči Bielorusku v reakcii na májové vynútené pristátie civilného letu, po ktorom bieloruské úrady uväznili opozičného novinára Ramana Prataseviča, ktorý bol na palube.

Podľa Kulhánka sa sankcie dotknú bankovníctva, produkcie ropy a plynu či zbrojného priemyslu. "Naozaj to budú veľmi robustné sankcie, ktoré bieloruský režim rozhodne pocíti," vyhlásil po rokovaní Kulhánek. Po dnešnej politickej zhode musí EÚ sankcie technicky pripraviť, čo podľa ministra môže trvať niekoľko týždňov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.