Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2021, 20:38

Ceny ropy klesli, počas obchodovania však dosiahli viac než dvojročné maximum

Zástupcovia zoskupenia OPEC+, ktoré združuje štáty OPEC a ďalších veľkých producentov na čele s Ruskom, diskutujú o tom, že od augusta by začali s ďalším postupným zvyšovaním produkcie.

Ceny ropy klesli, počas obchodovania však dosiahli viac než dvojročné maximum
Zdroj: Reuters

Ceny ropy zaznamenali pokles, keď trhy zareagovali na diskusie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov o zvýšení ťažby. Počas dňa však dosiahli najvyššiu úroveň za viac než dva roky.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste dosiahla do 19.32 hod. 74,69 USD (62,80 eura) za barel (159 litrov). V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles o 21 centov. V priebehu utorkového obchodovania však vyskočila až na 75,30 USD/barel, čo bola najvyššia hodnota Brentu od 25. apríla 2019.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s júlovým kontraktom dosiahla 73,13 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje pokles o 53 centov.

Zástupcovia zoskupenia OPEC+, ktoré združuje štáty OPEC a ďalších veľkých producentov na čele s Ruskom, diskutujú o tom, že od augusta by začali s ďalším postupným zvyšovaním produkcie. Podľa zdroja z OPEC+ sa však zatiaľ na konkrétnom objeme nedohodli.

Zoskupenie už teraz realizuje program postupného zvyšovania ťažby, ktorý platí od mája do konca júla a v rámci ktorého producenti vracajú na trhy 2,1 milióna barelov ropy denne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.