Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2021, 13:00

Ever Given konečne opustila Egypt. Mesiace držaná loď pláva do Európy

Cez 400 metrov dlhá loď má na palube približne 18 300 kontajnerov.

Ever Given konečne opustila Egypt. Mesiace držaná loď pláva do Európy
Zdroj: Reuters

Kontajnerová loď Ever Given, ktorá v marci skoro na týždeň zablokovala Suezský prieplav, dnes okolo štvrtej hodiny rannej opustila egyptské vody a pokračuje do Rotterdamu. S odkazom na zdroje z egyptského prístavu Port Said to uviedla agentúra Reuters.

Podľa serveru MarineTraffic, ktorý sleduje pohyb lodí po svetových moriach, sa plavidlo dopoludnia nachádzalo v Stredozemnom mori severne od Egypta.

Ever Given, jedna z najväčších kontajnerových lodí na svete, zablokovala kľúčový dopravný uzol v marci, a na šesť dní tak paralyzovala globálny obchod. Cez 400 metrov dlhá loď má na palube približne 18 300 kontajnerov.

Po vyslobodení musela Ever Given od 29. marca zostať zakotvená aj so svojou indickou posádkou vo Veľkom horúcom jazere, ktoré oddeľuje severnú časť prieplavu od južnej.

Na základe súdneho príkazu ju tam držala Správa Suezského prieplavu (SCA), ktorá požadovala odškodné. Loď mohla odplávať až 7. júla, až sa na vyriešení sporu dohodli majitelia lodi spolu s jej poisťovateľmi a so správou prieplavu. Podrobnosti vyrovnania nezverejnili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.