Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2021, 15:29

OPEC: Dopyt po rope sa budúci rok vráti na úrovne spred pandémie

Ceny ropy od začiatku tohto roka vzrástli o viac ako 40 percent.

OPEC: Dopyt po rope sa budúci rok vráti na úrovne spred pandémie
Zdroj: Reuters

Celosvetový dopyt po rope sa v budúcom roku vráti na úrovne z obdobia pred začiatkom pandémie covidu-19, najmä vďaka rastu v Spojených štátoch, Číne a Indii.

Vo svojej pravidelnej mesačnej správe o situácii na trhu to dnes predpovedala Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Globálny dopyt po rope by sa v budúcom roku mal podľa organizácie zvýšiť o 3,4 percenta na 99,86 milióna barelov denne.

V druhej polovici budúceho roka by mal presiahnuť 100 miliónov barelov denne. V roku 2019, teda pred pandémiou, dopyt podľa OPEC predstavoval 99,98 milióna barelov denne.

Kartel OPEC v dnešnej správe poukázal na priaznivé vyhliadky pre globálny ekonomický rast aj na postup v boji proti šíreniu koronavírusu, za ktorým stojí okrem iného postupujúce očkovanie, uviedla agentúra Reuters.

Ceny ropy od začiatku tohto roka vzrástli o viac ako 40 percent. K zdražovaniu ropy prispieva okrem rastu dopytu tiež obmedzovanie ťažby v skupine OPEC +, ktorá zahŕňa OPEC a jeho spojencov na čele s Ruskom.

Skupina OPEC + sa v apríli dohodla na postupnom zmierňovaní ťažobných obmedzení v období od mája do júla. Kvôli sporom však zatiaľ nerozhodla o svojej ťažobnej politike na zvyšok tohto roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.