Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2021, 08:18

Škótska firma poslala do Číny liehovar na whisky, rozložený na diely

Pozoruhodná zásielka je súčasťou zmluvy za tri milióny libier.

Škótska firma poslala do Číny liehovar na whisky, rozložený na diely
Zdroj: Mackmyra Whisky

Jedna škótska firma poslala do Číny viac než 35 ton materiálu, z ktorého má vzniknúť prvý liehovar na whisky v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko.

Zo škótskeho mesta Buckie do prístavu v čínskom meste Tchien-ťin putuje od piatku kompletná sada vybavenia, vrátane destilačných prístrojov, podlahových krytín, regulačných ventilov a potrubí.

Pálenica bude zostavená v budove, ktorá v severočínskej autonómnej oblasti práve vzniká, napísal server BBC.

Pozoruhodná zásielka je súčasťou zmluvy za tri milióny libier, ktorú uzavrela škótska spoločnosť Valentine International s čínskou firmou Mengtai Group v roku 2019.

Očakáva sa, že stavebné práce na mieste chystaného liehovaru v meste Ordos skončia koncom tohto roka. Všetko vybavenie pre závod vyrobila škótska spoločnosť Forsyths, ktorá do Číny vysiela päť svojich inžinierov, aby pomohli s jeho zostavením. Podnik má ďalší tím v Hongkongu, ktorý bude poskytovať popredajnú podporu a servis.

Predseda a výkonný riaditeľ spoločnosti Valentine International David Valentine uviedol, že nápad na projekt vzišiel od predsedu čínskej spoločnosti Mengtai Group Ao Feng-tchinga, ktorý si vytýčil cieľ vyrobiť "svetovo oceňovanú whisky".

"Škótsko je domovom whisky a má najväčšie odborné znalosti výroby liehovarníckych zariadení. Preto pán Feng-tching verí, že v Ordos vytvoríme projekt svetovej úrovne," povedal Valentine.

Pre skupinu Mengtai je chystaná pálenica prvým krokom do sveta whisky. Jedna z najväčších firiem Vnútorného Mongolska sa orientuje prevažne na ťažbu uhlia a výrobu elektriny.

Spoločnosť uzavrela s britským partnerom aj strategickú zmluvu, ktorá sa týka dodávok whisky do Číny.

Valentine odmietol uviesť, o ktorú značku alkoholického nápoja pôjde, ale dodal, že ide o "dlhodobo fungujúcu" spoločnosť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.