Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2021, 14:59

Skupina OPEC + sa dohodla na postupnom zvyšovaní ťažby ropy, má znížiť jej cenu

Nezhody medzi Saudskou Arábiou a SAE na začiatku júla prinútili OPEC+ zrušiť rozhovory o ďalšom zvýšení ťažby.

Skupina OPEC + sa dohodla na postupnom zvyšovaní ťažby ropy, má znížiť jej cenu
Zdroj: Reuters

Zástupcovia krajín skupiny OPEC + sa dohodli na postupnom zvyšovaní ťažby od augusta. Do konca roka budú mesačne produkciu zvyšovať o 400-tisíc barelov ropy denne, uviedla skupina vo vyhlásení po dnešnom rokovaní.

Ropný kartel tak chce zmierniť ceny suroviny, ktorá počas zotavovania svetovej ekonomiky z pandémie covidu-19 vystúpila na dvaapolročné maximá.

​Skupina sa tiež dohodla na predĺžení platnosti dohody o obmedzení ťažby do konca roka 2022. Predchádzajúce nezhody ropný kartel vyriešil úpravou ťažobných kvót niektorých členov.

Skupinu OPEC + tvoria Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci na čele s Ruskom. Po kolapse dopytu spôsobenom pandémiou sa skupina dohodla na znížení ťažby o rekordných 9,7 milióna barelov denne.

Odvtedy však postupne ťažbu zvyšuje, a to vďaka oživeniu globálnej ekonomiky a tiež preto, že cena suroviny sa už zotavila. V súčasnosti dohodnutej zníženie predstavuje 5,8 milióna barelov denne.

V apríli sa skupina dohodla na postupnom zmierňovaní ťažobných obmedzení v období od mája do júla.

Nezhody medzi Saudskou Arábiou a SAE na začiatku júla prinútili OPEC + zrušiť rozhovory o ďalšom zvýšení ťažby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.