Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2021, 08:19

Nedostatok čipov bude problémom aj v budúcom roku, varuje šéf automobilky

Nedostatok čipov prinútil viaceré automobilky niekoľkokrát odstaviť výrobu, čo viedlo k nedostatku nových áut na trhu.

Nedostatok čipov bude problémom aj v budúcom roku, varuje šéf automobilky
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Celosvetový nedostatok čipov, ktorý v tomto roku zasiahol do produkcie áut, bude pretrvávať aj v roku 2022. Predpokladá to šéf automobilky Stellantis Carlos Tavares.

Ako povedal pre agentúru AP, je viac než pravdepodobné, že problém s čipmi sa presunie aj do ďalšieho roka. Neeviduje totiž dostatok signálov, že ázijskí výrobcovia zvyšujú produkciu čipov, ktoré budú smerovať do západných krajín.

Nedostatok čipov prinútil viaceré automobilky niekoľkokrát odstaviť výrobu, čo viedlo k nedostatku nových áut na trhu. Zvýšil sa dopyt a s ním aj ceny vozidiel.

Ako informovala spoločnosť Kelley Blue Book, v USA sa priemerná cena nového auta zvýšila v júni na rekordných viac než 42-tisíc dolárov (35 678 eur).

Tavares uviedol, že komplikácie s dodávkami nútia firmu Stellantis do toho, aby si kľúčové komponenty vyrábala sama a nespoliehala sa na dodávateľov.

Zároveň uviedol, že automobilka pracuje na tom, aby čipy dostávala od viacerých dodávateľov a, navyše, upravuje dizajn svojich vozidiel tak, aby mohli využívať dostupnejšie čipy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.