Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2021, 08:24

Biznis najbohatšieho muža planéty zaostal za očakávaniami. Akcie Amazonu sa prepadli

Najväčší internetový obchod na svete zaznamenal rast zisku, čakal sa však lepší výsledok.

Biznis najbohatšieho muža planéty zaostal za očakávaniami. Akcie Amazonu sa prepadli
Zdroj: TASR/AP

Americký internetový obchod Amazon v tohtoročnom druhom štvrťroku zvýšil čistý zisk medziročne takmer o polovicu na 7,78 miliardy dolárov (približne 6,55 miliárd eur).

Jeho tržby a výhľad pre ďalší štvrťrok však zaostali za očakávaniami analytikov, čo viedlo k výraznému oslabeniu akcií podniku.

Tržby spoločnosti sa v druhom štvrťroku zvýšili o 27 percent na 113 miliárd dolárov, zatiaľ čo analytici je v prieskume firmy Refinitiv odhadovali na 115 miliárd dolárov.

Rast tržieb výrazne spomalil zo 44 percent v prvom štvrťroku.

Amazon navyše predpovedal, že v najbližších niekoľkých štvrťrokoch bude spomaľovanie rastu pokračovať, pretože zákazníci začínajú tráviť viac času mimo svoje domovy. V treťom štvrťroku by sa tržby podľa firmy mali zvýšiť len o desať až 16 percent.

Amazon je najväčším internetovým obchodom na svete. Patrí medzi podniky, ktoré profitovali z dopadov pandémie covidu-19.

Šírenie koronavírusu totiž viedlo k dočasnému uzavretiu množstva kamenných predajní, takže domácnosti začali viac nakupovať prostredníctvom internetu. Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos je teraz najbohatším človekom na svete.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.