Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2021, 12:57

Európska ekonomika otočila krivku, prekonala očakávania a vzrástla o takmer dve percentá

Ekonomika Európskej únie vzrástla o 1,9 percenta, vývoj v eurozóne prekonal očakávania analytikov. 

Európska ekonomika otočila krivku, prekonala očakávania a vzrástla o takmer dve percentá
Zdroj: Reuters

Ekonomika Európskej únie v druhom štvrťroku vzrástla o 1,9 percenta, zotavila sa tak z poklesu 0, 1 percenta v prvom kvartáli, za ktorým stáli negatívne dopady šírenia koronavírusu. Vo svojom prvom rýchlom odhade to dnes oznámil štatistický úrad Eurostat.

Hrubý domáci produkt samotnej eurozóny sa zvýšil o dve percentá po poklese o 0,3 percenta v prvých troch mesiacoch roka. V medziročnom porovnaní HDP v EÚ vzrástol o 13,2 percenta a v eurozóne o 13,7 percenta.

Nad očakávania 

Vývoj ekonomiky eurozóny tak prekonal očakávania analytikov. Tí podľa prieskumu agentúry Reuters predpokladali, že HDP sa proti prvému štvrťroku zvýši o 1,5 percenta a medziročne o 13,2 percenta. Na ekonomickú aktivitu má priaznivý vplyv postupné uvoľňovanie opatrení zavedených proti šíreniu koronavírusu.

Zdroj: Eurostat

​Dnešné odhady Eurostatu sú založené na neúplných údajoch a úrad ich neskôr bude spresňovať. Eurostat v dnešnej správe zverejnil dáta z 11 členských krajín EÚ.

Najsilnejší medzikvartálny hospodársky rast z týchto krajín vykázalo Portugalsko, kde sa HDP zvýšil o 4,9 percenta. Najhoršie na tom bola Litva, kde HDP vykázal rast o 0,4 percenta. Nasledovalo Česko s rastom o 0,6 percenta .

Zdroj: Eurostat

Inflácia sa vrátila 

Eurostat zverejnil aj ďalšie správy o hospodárskom vývoji v EÚ. Tie okrem iného ukázali, že miera nezamestnanosti v EÚ v júni klesla na 7,1 percenta, zatiaľ čo v máji predstavovala 7,3 percenta.

V samotnej eurozóne sa miera nezamestnanosti znížila o tri desatiny bodu na 7,7 percenta. K rastu sa však vrátila inflácia.

Medzinárodný menový fond tento týždeň zlepšil odhad tohtoročného rastu ekonomiky eurozóny na 4,6 percenta z predtým predpokladaných 4,4 percenta. Vlani sa podľa MMF ekonomika krajín používajúcich euro kvôli pandémii prepadla o 6,5 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.