Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2021, 18:57

Boeing má finančné problémy. Jeho top pracovníci prechádzajú do Amazonu a SpaceX

Na začiatku minulého roka 2020 opustilo výrobné centrum Boeingu v Seattli viac ako 3 200 inžinierov a ďalších technikov.

Boeing má finančné problémy. Jeho top pracovníci prechádzajú do Amazonu a SpaceX
Zdroj: TASR

Výrobca lietadiel Boeing počíta odchody skúsených zamestnancov a množstvo inžinierov v poslednej dobe zmenilo svoje pracovné pôsobisko. Najčastejšou novou adresou týchto zamestnancov je aj Amazon či Muskov SpaceX. Odchody však môžu mať veľmi negatívny dopad na zotavenie firmy po pandémii.

Podľa dostupných údajov, ktoré poskytla sociálna sieť LinkedIn, odišlo z Boeingu do Amazonu zhruba 1100 ľudí. Americká technologická spoločnosť SpaceX ich potom zamestnáva zhruba 200. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

​Na začiatku minulého roka 2020 opustilo výrobné centrum Boeingu v Seattli viac ako 3 200 inžinierov a ďalších technikov. Medzi najčastejších nových zamestnávateľov bývalých inžinierov Boeingu patria aj firmy Microsoft či Northrop Grumman, ktorá patrí medzi popredných svetových výrobcov v oblasti lodiarstva, leteckého i kozmického priemyslu.

Boeing znižuje stavy svojich zamestnancov v čase, keď sa firma dostala do rekordných finančných strát. Celkovo chce znížiť svoje stavy až o 23-tisíc pracovníkov, a to od manažmentu až po samotnú výrobu.

Veľký negatívny dopad na predaja lietadiel jedného z dvoch najväčších výrobcov na svete mali hlavne nehody lietadiel Boeing 737 MAX, pri ktorých zomrelo 346 ľudí.

Situáciu ešte zhoršila stále trvajúca pandémia, kvôli ktorej klesol naprieč planétou dopyt po cestovaní. Jednotlivé letecké spoločnosti kvôli tomu prestali objednávať nové lietadlá, čo dopadlo aj na americký Boeing.

Boeing pred niekoľkými dňami tiež oznámil, že nedodá veľkú časť lietadiel 787 Dreamliner. V častiach niektorých lietadiel boli totiž odhalené chyby, kvôli ktorým už predtým bola dodávka Dreamlinerov pozastavená, a to na zhruba päť mesiacov.

Väčšina sľúbených lietadiel je však už zaplatených a ich neskoré dodanie zákazníkom by mohlo Boeingu spôsobiť ďalšie finančné problémy.

Americký Federálny úrad pre letectvo zároveň nariadil technickú kontrolu boeingov radu 737. Upozornil totiž na hroziace zlyhávania spínačov, ktoré v kabíne zaisťujú dostatok kyslíka pri vystúpaní do takej nadmorskej výšky, kde je ho nedostatok. V každom lietadle sú dva, ak by zlyhali naraz, piloti by mohli kvôli nedostatku kyslíka stratiť nad strojom kontrolu.

V priebehu júna získal výrobca lietadiel 146 objednávok a 45 lietadiel zákazníkom dodal. To je jeho zatiaľ najvyšší mesačná dodávka od marca 2019.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.