Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2021, 12:53

Škótsky liehovar chce byť eko. Autá poháňa odpadom z výroby whisky

Podľa riaditeľa pálenice Stuarta Wattsa už vo výrobni Glenfiddich nejakú dobu rozmýšľajú nad tým, ako byť čo možno najviac udržateľnou výrobňou.

Škótsky liehovar chce byť eko. Autá poháňa odpadom z výroby whisky
Zdroj: Mackmyra Whisky

Liehovar škótskej whisky Glenfiddich, ktorý ročne vyprodukuje vyše 14 miliónov fliaš, začal v rámci iniciatívy udržateľného rozvoja spoločnosti upravovať svoje vozidlá na rozváženie produktov.

Po novom budú jazdiť na nízkoemisný bioplyn, ktorý bude vyrábaný z odpadových látok, ktoré vzniknú pri výrobe whisky.

​Destilérka Glenfiddich v utorok uviedla, že vo svojom liehovare v škótskom meste Dufftown inštalovala čerpacie stanice, ktoré využívajú technológiu vyvinutú materskou spoločnosťou liehovaru William Grant & Sons.

Práve táto technológia umožňuje premenu odpadu a zvyškov z výroby na plyn, ktorý má veľmi malú uhlíkovú stopu a do ovzdušia vypúšťa o 95 percent menej emisií oxidu uhličitého a o 99 percent menej iných škodlivých látok než nafta či benzín.

Podľa riaditeľa pálenice Stuarta Wattsa už vo výrobni Glenfiddich nejakú dobu rozmýšľajú nad tým, ako byť čo možno najviac udržateľnou výrobňou. Doteraz firma napríklad predávala použité zrná, ktoré zostali po sladovacom procese a ponúkala ich ako krmivo pre dobytok.

​Teraz však ide ešte ďalej a bude práve tekutý odpad z výroby používať ako palivo. "Hovorili sme si, čo by sme asi tak mohli urobiť, aby sme prospeli nám všetkým," hovorí Watts pre agentúru Reuters.

Bioplyn zo zvyškov už podľa informácií priamo z pálenice poháňa tri nákladné autá značky Iveco, bežne využívajúce skvapalnený zemný plyn, ktoré prevážajú destiláty z výrobne v Dufftowne. Každé nákladné auto by malo v praxi vďaka využívaniu tohto paliva ušetriť až 250 ton CO2 v ovzduší ročne.

Riaditeľ Watts ďalej uvádza, že bioplyn by do budúcna mal poháňať všetkých zhruba 20 nákladných vozidiel, ktoré spoločnosť má a dúfa, že neskôr by napríklad ich novú technológiu pohonu bioplynom zo zvyškov výroby mohli prevziať aj ďalšie spoločnosti, ktoré vyrába destiláty.

Nové inovatívne riešenia totiž budú potrebné na dosiahnutie cieľov, ktoré si nastavil škótsky whisky priemysel, ktorý by do roku 2040 chcel byť úplne bezemisný.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.