Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2021, 18:08

Pred rokom bola v hlbokej strate, teraz zarába miliardy. Nemecká firma má na trhu len jeden produkt

Vďaka vakcíne zarobila spoločnosť BioNTech za celý prvý polrok 2021 takmer štyri miliardy eur.

Pred rokom bola v hlbokej strate, teraz zarába miliardy. Nemecká firma má na trhu len jeden produkt
Zdroj: Reuters

Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech, ktorá spoločne s americkou firmou Pfizer vyvinula vakcínu proti covidu-19, hospodárila v druhom štvrťroku s čistým ziskom 2,8 miliardy eur po strate 88 miliónov eur pred rokom.

Firma to dnes uviedla v tlačovej správe. Za celý prvý polrok tak zarobila takmer štyri miliardy eur.

​Štvrťročné tržby firma zvýšila zhruba na 5,3 miliardy eur zo 42 miliónov pred rokom. Vakcína proti covidu je jediným produktom firmy BioNTech na trhu, upozornila agentúra Bloomberg.

Firma zlepšila odhad celoročných tržieb z predaja vakcíny proti covidu na 15,9 miliardy eur z predtým predpokladaných 12,4 miliardy.

Uviedla tiež, že spolu s partnerom, spoločnosťou Pfizer, podpísala zmluvy na dodávku zhruba 2,2 miliardy dávok v tomto roku a viac ako miliardu dávok v roku budúcom.

Spoluzakladateľ podniku Ugur Şahin dnes vyhlásil, že vakcínu zatiaľ nie je potrebné prispôsobovať novým mutáciám vírusu.

Spoločnosť BioNTech bola založená v roku 2008 v Mainzi a dlhodobo sa zaoberá výskumom liečby rakoviny so zameraním na biologickú liečbu.

​Po prepuknutí pandémie sa sústredila na vývoj vakcíny proti covidu-19. Jej vakcína, podobne ako vakcína konkurenčnej americkej spoločnosti Moderna, používa technológiu mRNA. Od tých tradičných sa líši tým, že neobsahuje žiadnych mŕtvych či oslabených pôvodcov choroby, ale genetickú informáciu vírusu.

Táto metóda sa prirovnáva k návodu, podľa ktorého si telo dokáže vytvoriť vlastné protilátky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.