Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2021, 12:29

Situácia vo veľkých kontajnerových prístavoch v Číne sa zhoršuje, desiatky plavidiel uviazli

Najnovšia vlna preťaženia prístavov vo východnej Číne by mohla viesť k ďalšiemu zvýšeniu sadzieb za kontajnerovú dopravu.

Situácia vo veľkých kontajnerových prístavoch v Číne sa zhoršuje, desiatky plavidiel uviazli
Zdroj: Reuters

Preťaženie a zápchy vo veľkých kontajnerových prístavoch vo východnej Číne sa zhoršujú. Na príčine je nedávne prerušenie ich prevádzky počas tajfúnu aj rýchle šírenie delta variantu nového koronavírusu.

Prístavy vo východnej Číne obnovujú prevádzku a snažia sa dohnať nevybavené práce po tajfúne In-Fa, ktorý na konci júla znížil objem vybavených kontajnerov o 10 percent.

Už predtým však vykládku a nakládku kontajnerov na juhu Číny zasiahli rozsiahle obmedzenia na zastavenie šírenia delta variantu nového koronavírusu.

Prístavy v okolí Šen-čenu zaviedli prísne opatrenia a v oblasti tak uviazli desiatky kontajnerových plavidiel.

Najnovšia vlna preťaženia prístavov vo východnej Číne by mohla viesť k ďalšiemu zvýšeniu sadzieb za kontajnerovú dopravu, ktoré nedávno prekročili hranicu 20-tisíc dolárov (17 067,76 eura) na dôležitej trase medzi Čínou a USA.

Prispeli k tomu aj rastúce objednávky amerických maloobchodníkov pred vrcholom nákupnej sezóny. To ešte zvýšilo napätie vo svetových dodávateľských reťazcoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.