Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2021, 15:51

Rusi tvrdia, že sa im podarilo odvrátiť najväčší hackerský útok v dejinách internetu

Útok podľa Yandexu začal v auguste a vyvrcholil na začiatku septembra.

Rusi tvrdia, že sa im podarilo odvrátiť najväčší hackerský útok v dejinách internetu
Zdroj: Reuters

Počítačové systémy ruskej internetovej spoločnosti Yandex sa v auguste pokúsili napadnúť hackeri a firma tvrdí, že sa jej podarilo odvrátiť najväčší kybernetický útok v dejinách internetu.

Išlo o útok typu DDoS, v angličtine distributed denial-of-service, pri ktorom sa útočníci snažia zneprístupniť službu ďalším užívateľom. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

"Našim odborníkom sa podarilo odraziť rekordný útok takmer 22 miliónov požiadaviek za sekundu. To je najväčší známy útok v histórii internetu," uviedol Yandex.

Pri útoku DDoS sa hackeri snažia zaplaviť sieť neobvykle vysokým objemom dátovej prevádzky s cieľom ochromiť ju tak, že nie je schopná zvládnuť rozsah požadovaných dát.

Útok podľa Yandexu začal v auguste a vyvrcholil na začiatku septembra. Začiatkom augusta zaznamenala firma 5,2 milióna RPR, na konci augusta už to bolo 10,9 milióna RPR a piateho septembra, kedy útok vrcholil až 21,8 milióna RPR.

Americká spoločnosť CloudFlare, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou a vo veľkom ju využívajú podniky a ďalšie organizácie na obranu pred útokmi DDoS, v auguste uviedla, že najväčší útok DDoS, o ktorom vie, bol zaznamenaný na začiatkom tohto roka. Predstavoval podľa nej 17,2 milióna RPR.

Yandex okrem iného prevádzkuje rovnomenný internetový vyhľadávač a na trhu internetového vyhľadávania má v Rusku dominantné postavenie

Aj preto sa mu tiež niekedy hovorí ruský Google. Kraľuje tiež ruskému trhu s internetom, taxislužbou a rozvozom jedla. S akciami firmy sa obchoduje na burze v New Yorku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.