Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2021, 15:33

Inflácia v Nemecku dosiahla takmer 28-ročné maximum, potvrdili štatistici

Vyššia inflácia než v auguste bola zaznamenaná v decembri 1993.

Inflácia v Nemecku dosiahla takmer 28-ročné maximum, potvrdili štatistici
Zdroj: TASR/AP

Spotrebiteľské ceny v Nemecku vzrástli v auguste na najvyššiu úroveň takmer za 28 rokov. Uviedol to v piatok nemecký štatistický úrad Destatis, ktorý zverejnil konečné údaje.

Spotrebiteľské ceny sa v auguste zvýšili medziročne o 3,9 percenta po 3,8-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci, informoval Destatis. Zároveň tým potvrdil predbežný odhad z 30. augusta.

Ako uviedol server tradingeconomics, vyššia inflácia než v auguste bola zaznamenaná v decembri 1993.

Ako úrad dodal, dôvodov vysokej miery inflácie je viacero. Najviac však vývoj spotrebiteľských cien ovplyvnilo postupné zotavovanie domáceho dopytu a zrušenie dočasne zníženej dane z pridanej hodnoty od júla do konca decembra minulého roka.

Bez započítania nestabilných cien potravín a energií dosiahla inflácia v auguste 2,8 percenta. Ceny energií sa zvýšili o 12,6 percenta a ceny potravín o 4,6 percenta.

Harmonizovaná miera inflácie zaznamenala v auguste 3,4 percenta, čo predstavuje najvyššiu úroveň od júla 2008, v ktorom rovnako dosiahla 3,4 percenta.

Na porovnanie, v júli predstavovala 3,1 percenta. Aj tieto údaje predstavujú potvrdenie predbežného odhadu z konca augusta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.