Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2021, 16:47

Ceny cestovín poletia nahor, chýba pšenica z Kanady. Toto nebolo ani cez vojnu, tvrdí výrobca

Chýbajú tri milióny ton tvrdozrnnej pšenice, z ktorej sa vyrábajú pravé talianske cestoviny.

Ceny cestovín poletia nahor, chýba pšenica z Kanady. Toto nebolo ani cez vojnu, tvrdí výrobca
Zdroj: Reuters

Taliansko sa pripravuje na vyššie ceny cestovín. Môže za to slabá úroda tvrdozrnnej pšenice v Kanade, ktorú spôsobilo sucho a teplo, upozornila dnes agentúra ANSA.

Z tvrdozrnnej pšenice sa melie semolinová múka, ktorá sa používa aj pri výrobe cestovín.

"Ani počas (druhej svetovej) vojny nebol taký nedostatok pšenice," tvrdí Giuseppe Ferro, ktorý šéfuje výrobcovia cestovín La Molisane. Podnik patrí v Taliansku medzi tie najväčšie.

"Naša rodina sa tomuto odvetviu venuje 110 rokov, ale ešte nikdy sme nezažili podobnú situáciu," povedal Ferro v rozhovore s denníkom Il Sole 24 Ore. "Medzi marcom a májom nebude dosť obilia na výrobu cestovín," rozviedol.

"Jadro problému je v Kanade, ktorá je zďaleka najväčším producentom tvrdozrnnej pšenice na svete a ktorá tento rok zožala 3,5 milióna ton namiesto obvyklých 6,5 milióna ton," dodal Ferro.

Podľa neho si už výrobcovia cestovín vytvárajú zásoby. Zrno možno podľa neho skladovať rok aj dva, ale semolinovú múku iba mesiac. Rast cien rádovo v desiatkach centov už pozoruje teraz, okolo Vianoc čaká ďalšie zdražovanie.

Pšenicu v Kanade v júli negatívne ovplyvnilo teplo a sucho. Niekoľko mesiacov predtým zasiahla obilie v Rusku veľká zima. Európsku úrodu poškodili v priebehu leta silné dažde, zhŕňa agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.