Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2021, 12:18

Burza Wall Street zaznamenala štvrtý pokles po sebe

Dôvodom zhoršenia nálady na trhu sú obavy zo spomaľovania zotavovania ekonomiky a rastu cien.

Burza Wall Street zaznamenala štvrtý pokles po sebe
Zdroj: Reuters

Wall Street zaznamenala v piatok štvrtý pokles po sebe a všetky hlavné americké indexy sa v uplynulom týždni oslabili. Dôvodom zhoršenia nálady na trhu sú obavy zo spomaľovania zotavovania ekonomiky a rastu cien.

Kľúčový index Dow Jones Industrial Average v piatok stratil 271,66 bodu alebo 0,78 percenta a uzavrel na 34.607,72 bodu. Širší index S&P 500 sa znížil o 0,77 percenta na 4458,58 bodu a technologický index Nasdaq Composite o 0,87 percenta na 15.115,49 bodu.

Akcia Apple v piatok padla o 3,3 percenta. Dôvodom bolo rozhodnutie súdu v ostro sledovanom spore s Epic Games, podľa ktorého Apple už ďalej nebude môcť obmedzovať vývojárov, akým spôsobom vyberajú platby v aplikáciách.

To znamená, že bude musieť uvoľniť pravidlá svojho App Storu tak, že vývojári budú môcť obísť platobný systém Apple, čo zrejme negatívne ovplyvní jeho tržby.

Za celý uplynulý skrátený týždeň sa Dow Jones oslabil takmer o 2,2 percenta, S&P 500 približne o 1,7 percenta a Nasdaq Composite o 1,6 percenta.

Investori sa obávajú, že pokračujúce šírenie ochorenia COVID-19 spomalí ekonomiku práve v čase, keď vysoká inflácia prinúti americkú centrálnu banku (Fed), aby začala sťahovať monetárne stimuly.

Trh, naopak, pozitívne prijal správu o tom, že americký prezident Joe Biden prvýkrát po siedmich mesiacoch opäť telefonoval so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.