Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2021, 10:27

Peking chce rozdeliť Alipay. Príde o možnosť nezávisle hodnotiť veriteľov

Ant Group nebude jediným internetovým poskytovateľom úverov, ktorého nové pravidlá ovplyvnia.

Peking chce rozdeliť Alipay. Príde o možnosť nezávisle hodnotiť veriteľov
Zdroj: Reuters

Peking chce rozdeliť populárnu platobnú aplikáciu Alipay, ktorú vlastní spoločnosť Ant Group čínskeho podnikateľa Jacka Ma.

Rozdelením má vzniknúť samostatná aplikácia zameraná na vysoko ziskové úvery. S odvolaním sa na informované zdroje to v nedeľu napísal server britského ekonomického denníka Financial Times.

Plán tiež počíta s tým, že Ant odovzdá údaje o užívateľoch, na základe ktorých rozhoduje o poskytnutí úveru, novému spoločnému podniku pre hodnotenie žiadateľov o úver.

Ten bude čiastočne vlastnený štátom. Ant podľa zdrojov však nebude jediným čínskym internetovým poskytovateľom pôžičiek, ktorého sa nové pravidlá dotknú.

Veľká reorganizácia 

V apríli čínski regulátori požiadali firmu Ant, aby vykonala rozsiahlu reorganizáciu svojho podnikania. Vrátane toho, aby sa premenila na finančný holding a začlenila dve svoje lukratívne spoločnosti poskytujúce mikroúvery Jiebei a Huabei do novej firmy zameranej na spotrebiteľské financovanie.

Rozhodnutie regulátorov môže spomaliť úverovú divíziu Ant. Divízia CreditTech, ktorá zahŕňa spoločnosti Jeibei a Huabei, vlani v prvom polroku prvýkrát prekonala hlavnú divíziu spracovania transakcií a na celkových tržbách skupiny sa podieľa 39 percentami.

Schválenie pôžičiek 

Spoločnosť Ant príde podľa nového plánu o možnosť nezávisle hodnotiť dôveryhodnosť veriteľa. V budúcnosti tak užívatelia Alipay, ak budú chcieť úver, budú musieť požiadať nový spoločný podnik o zhodnotenie toho, či môžu úver dostať.

V súčasnosti je celý proces integrovaný v rámci Alipay a firmy Ant, rozhodnutie o poskytnutí úveru tak trvá niekoľko sekúnd.

Ant Group nebude jediným internetovým poskytovateľom úverov, ktorého nové pravidlá ovplyvnia. Tento rok v lete centrálna banka uviedla, že rozhodnutie o poskytnutí úveru musí vychádzať z údajov schválených firmou zameranou na hodnotenie žiadateľov o úver, a nie z vlastných údajov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.