Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2021, 11:37

Cena hliníka prvýkrát po 13 rokoch stúpla nad 3000 dolárov. Problémy môžu trvať roky

​Podľa účastníkov najväčšieho svetového stretnutia podnikateľov v hlinikárenstve pretrvajú problémy s dodávkami po zvyšok tohto roka a väčšinu toho budúceho.

Cena hliníka prvýkrát po 13 rokoch stúpla nad 3000 dolárov. Problémy môžu trvať roky
Zdroj: Reuters

Cena hliníka dnes na Londýnskej burze kovov prvýkrát po 13 rokoch vystúpila nad 3000 amerických dolárov za tonu. Hlavným dôvodom sú obavy o plynulosť dodávok v situácii, keď sa dopyt ďalej zvyšuje, uviedla agentúra Bloomberg.

Cena hliníka sa dopoludnia zvýšila až o 2,6 percenta na 3000 dolárov za tonu, čo je maximum od roku 2008.

​Za posledné tri týždne si cena pripísala okolo 15 percent. V Číne cena hliníka dnes vzrástla o viac ako päť percent na 23 790 jüanov, najviac od roku 2006.

Viacero faktorov 

Ťažba v Číne klesá v súvislosti s úsilím o zníženie emisií a spotreby energie. Prevrat v Guinei, ktorá je hlavným producentom bauxitu, potom zvýšil obavy o dodávky tejto hlavnej suroviny používanej na výrobu hliníka.

Huty v Európskej únii sa tiež stretávajú s rastúcimi nákladmi, pretože ceny emisných povoleniek a energie sú na rekordoch, upozornili analytici investičnej banky Goldman Sachs Group.

Zdroj: London Metal Exchange

​Podľa účastníkov najväčšieho svetového stretnutia podnikateľov v hlinikárenstve nazvaného HARBOR pretrvajú problémy s dodávkami v odvetví po zvyšok tohto roka a väčšinu roka budúceho.

Niektorí sa domnievajú, že vyriešenie problémov môže trvať až päť rokov. Cena kovu, ktorého produkcia je náročná na energiu, za posledný rok vzrástla približne o dve tretiny.

Dôležitá surovina 

Čína sa na svetových dodávkach primárneho hliníka podieľa viac ako polovicou. Krajina tento rok odstavila z prevádzky zariadenia na produkciu hliníka s kapacitou viac ako dva milióny ton, čo zodpovedá šiestim percentám celkovej produkcie v krajine. Podľa výskumnej spoločnosti Antaike by sa tento údaj mohol ešte zvýšiť.

Hliník je ľahký kov bielosivej farby. Je tretím najviac zastúpeným prvkom v zemskej kôre, no prevažne vo forme zlúčenín. Je veľmi významným a ťažko nahraditeľné kovom. Je ľahký a vyznačuje sa veľmi dobrou elektrickou a tepelnou vodivosťou.

Veľkou výhodou je jeho tvárnosť pri zachovaní dostatočnej pevnosti a vysoká odolnosť voči korózii. Nachádza tak uplatnenie v elektrotechnike a vo forme zliatin v leteckom či automobilovom priemysle, stavebníctve a mnohých ďalších odvetviach. Z jeho zliatin sa vyrábajú tiež treba drobné mince, kuchynský riad či alobal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.