Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2021, 14:06

Známy český miliardár zainvestoval vo Francúzsku. Kúpil podiel v televíznej skupine

Na francúzskom mediálnom trhu získal Křetínský do svojej spoločnosti Czech Media Invest už časopis Marianne, sedem časopisov od skupiny Lagardère a 49 percent holdingu Le Nouveau Monde.

Známy český miliardár zainvestoval vo Francúzsku. Kúpil podiel v televíznej skupine
Zdroj: TF1

Český miliardár Daniel Křetínský kúpil zhruba 5,1 percenta akcií vo francúzskej televíznej skupine TF1.

Ukazujú to záznamy akciovej burzy v Paríži, na ktoré sa odvoláva agentúra Reuters. Křetínský chce podľa francúzskeho hospodárskeho denníka Les Echos podiel vo firme ešte zvýšiť.

Na francúzskom mediálnom trhu získal Křetínský do svojej spoločnosti Czech Media Invest už časopis Marianne, sedem časopisov od skupiny Lagardère, vrátane známeho titulu Elle, a 49 percent holdingu Le Nouveau Monde, ktorý je jedným z akcionárov skupiny Le Monde vydávajúci rovnomenný denník.

V dnes zverejnenom rozhovore s Les Echos Křetínský uviedol, že podporuje plán skupiny TF1 na zlúčenie s konkurenčným M6. Český investor uviedol, že zlúčenie oboch podnikov bude podľa neho výhodné pre divákov.

Křetínský bol predtým jedným z uchádzačov o prevzatie M6 spolu so spoločnosťou Vivendi a Xavier Niel. Víťaznú ponuku však podala TF1. Denník Le Figaro sa teraz pýta, či sa Křetínský vracia oknom, keď sa mu to nepodarilo dverami. Denníku Les Echos Křetínský spresnil, že bude v TF1 minoritným a pasívnym akcionárom bez zvláštnych práv.

Akcie TF1 v reakcii na správu krátko popoludní pridávali asi 2,5 percenta na 8,70 eura, akcie M6 potom mali k dobru okolo 1,2 percenta. Francúzsky úrad pre ochranu hospodárskej súťaže má spojenie oboch firiem schváliť do leta 2022.

Křetínský vedľa niektorých francúzskych médií vlastní i jednu z najväčších energetických skupín v Európe.

Prostredníctvom spoločnosti VESA Equity, ktorá sídli v Luxembursku a ktorú vedie so svojím obchodným partnerom Patrikom Tkáčom, má 16 percentný podiel v britskej pošte Royal Mail.

Ďalšie podiely drží v nemeckej maloobchodnej spoločnosti Metro a v americkej sieti obchodov so športovým oblečením a obuvou Foot Locker.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.