Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2021, 14:57 Aktualizované dňa 14.09.2021 o 16:07

Inflácia v Spojených štátoch bola v auguste nižšia, než sa očakávalo

Medziročná miera inflácie zostáva v blízkosti 13-ročného maxima.

Inflácia v Spojených štátoch bola v auguste nižšia, než sa očakávalo
Zdroj: TASR/AP

Inflácia v USA bola v auguste nižšia, než sa očakávalo. To signalizuje, že cenové tlaky sa zrejme začínajú znižovať. Výrazne sa spomalil rast jadrových cien, medziročná miera inflácie však zostáva v blízkosti 13-ročného maxima.

Spotrebiteľské ceny v auguste medziročne vzrástli o 5,3 percenta po zvýšení o 5,4 percenta v predchádzajúcom mesiaci, uviedlo americké ministerstvo práce. Ekonómovia počítali so stagnáciou medziročnej inflácie na 5,4 percenta.

V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny stúpli o 0,3 percenta po náraste o 0,5 percenta v júli. Ekonómovia očakávali +0,4 percenta.

Jadrový index spotrebiteľských cien, do ktorého sa nezapočítavajú kolísavé ceny potravín a energií, vzrástol medzimesačne len o 0,1 percenta po +0,3 percenta a medziročne o štyri percentá po +4,3 percenta v júli, pričom ekonómovia prognózovali +0,3 percenta, respektíve +4,2 percenta.

Ceny energií v auguste stúpli o dve percentá, pričom ceny benzínu sa zvýšili o 2,8 percenta. Ceny potravín vzrástli o 0,4 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.