Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2021, 23:55

Milióny Nemcov mesačne zarobia pod 2-tisíc eur. Nespokojnosť v krajine rastie

Sumu nižšiu ako 2-tisíc eur mesačne v hrubom zarobí viac ako 2,5 milióna obyvateľov Nemecka.

Milióny Nemcov mesačne zarobia pod 2-tisíc eur. Nespokojnosť v krajine rastie
Zdroj: Flickr

Viac ako 2,5 milióna ľudí v Nemecku zarába menej než 2-tisíc eur mesačne v hrubom. Týka sa to približne každého ôsmeho Nemca pracujúceho na plný úväzok, vo východnom Nemecku je to dokonca takmer každý piaty.

Vyplýva to z odpovede spolkovej vlády na otázku ľavicovej parlamentnej frakcie, ktorú má k dispozícii agentúra DPA.

Celkovo na konci roka 2020 dostávalo viac ako 2,5 milióna povinne sociálne poistených ľudí pracujúcich na plný úväzok mzdu menšiu než 2-tisíc eur mesačne. V západnom Nemecku sa to týkalo vyše 1,8 milióna ľudí, čiže 10 percent.

Vo východnej časti krajiny išlo o 707-tisíc ľudí, čo zodpovedá 18 percentám pracujúcich na plný úväzok. "Miera inflácie taktiež uberá zo zvyšovania miezd, ak vôbec k nemu došlo," povedala hovorkyňa ľavicovej frakcie Sabine Zimmermannová pre agentúru DPA.

Nespokojnosť rastie. S platom 2-tisíc eur sa podľa nej človek nedostane ďaleko a mnohí pracujúci sa musia uspokojiť s minimálnymi mzdami.

Miera inflácie v Nemecku dosiahla v auguste 3,9 percenta. Zimmermannová požaduje v súlade s volebným programom ľavice zvýšenie minimálnej mzdy na 13 eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.