Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2021, 12:09

Menový fond sa otriasa škandálom jeho šéfky, mala manipulovať s ratingom Číny

Medzinárodný menový fond mal pri zostavovaní rebríčka Doing Business podľahnúť politickému tlaku.

Menový fond sa otriasa škandálom jeho šéfky, mala manipulovať s ratingom Číny
Zdroj: Reuters

Predstavenstvo Medzinárodného menového fondu v utorok prebralo vyšetrovaciu správu Svetovej banky, podľa ktorej v inštitúcii dochádzalo k manipuláciám hodnotenia podnikateľského prostredia v jednotlivých krajinách. Vtedajšia šéfka banky a terajšia generálna riaditeľka menového fondu Kristalina Georgievová mala podľa správy tlačiť na úradníkov, aby zlepšili rating Číny.

Objektívne vyšetrovanie

Podľa hovorcu menového fondu zástupcovia predstavenstva považujú za "dôležité vykonať dôkladné a objektívne preskúmanie" vyšetrovacej správy, informovala agentúra Reuters. K ďalšej diskusii by sa podľa neho mali čoskoro opäť zísť, presný dátum však nešpecifikoval.

Správu pre Svetovú banku vypracovala externá právnická firma WilmerHale, ktorá skúmala metodológiu zostavovaní rebríčka Doing Business. V ňom Svetová banka každoročne hodnotila ústretovosť podnikateľského prostredia v jednotlivých krajinách. Pre viacero spoločností a investorov hral rebríček dôležitú úlohu v ich rozhodovaní kam nasmerovať svoje investície.

V snahe prilákať zahraničný kapitál sa tak mnohé krajiny, najmä tie rozvojové, pokúšajú zlepšiť svoje hodnotenie. Správa bola dlhodobo vnímaná ako úspešná práve kvôli tomu, že motivovala štáty napríklad k uľahčeniu postupu pri založení firmy, zjednodušovaní daňových zákonov alebo modernizácii infraštruktúry, čo boli faktory, ktoré ekonómovia Svetovej banky pri svojom hodnotení zohľadňovali.

Politický tlak

Svetová banka však dlhodobo čelila obvineniam, že pri zostavovaní rebríčka podlieha aj politickým tlakom, uviedla agentúra AP. Pri vytváraní rebríčka pre rok 2018 podľa vyšetrovacej správy najvyššie vedenie Svetovej banky vrátane jej vtedajšej šéfky Kristaliny Georgievovej naliehalo na zamestnancov, aby našli spôsob, ako zlepšiť hodnotenie Číny.

V rovnaký čas sa pritom Georgievová a ďalší snažili presvedčiť Peking, aby zvýšil svoje príspevky tejto medzinárodnej finančnej inštitúcii.

Vlani v decembri Svetová banka uviedla, že interný audit odhalil nezrovnalosti v dátach. V rebríčku pre rok 2018 sa mala Čína umiestniť na 85. mieste namiesto 78., informovala agentúra Bloomberg.

Svetová banka v reakcii na výsledky vyšetrovania minulý týždeň oznámila, že výročný rebríček Doing Business prestane vydávať.

Georgievová, ktorá od októbra 2019 stojí na čele menového fondu, všetky obvinenia z manipulácie odmieta. "Zásadne nesúhlasím so zisteniami a interpretáciami vyšetrovaní nezrovnalostí v dátach súvisiacich s mojou rolou v správe Doing Business 2018," uviedla vo vyhlásení.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.