Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2021, 17:20

Čína sa pripravuje na najhorší scenár. Ak Evergrande padne, miestne vlády majú zabrániť nepokojom

Miestne vlády v Číne dostali za úlohu zabrániť tomu, aby možný pád developera zasiahol širšiu ekonomiku.

Čína sa pripravuje na najhorší scenár. Ak Evergrande padne, miestne vlády majú zabrániť nepokojom
Zdroj: TASR/AP

Čínske úrady požiadali miestne vlády, aby sa pripravili na možný pád zadlženej developerskej skupiny China Evergrande. Informoval o tom vo štvrtok americký denník Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje z vlád oboznámené so situáciou.

Podľa nich cieľom tohto kroku je "pripravenosť na možnú búrku". Miestne vládne agentúry a štátne podniky dostali pokyn zasiahnuť len na poslednú chvíľu, ak by skupina Evergrande nedokázala vyriešiť svoje problémy sama, napísal denník.

Miestne vlády majú za úlohu predchádzať nepokojom a snažiť sa zabrániť tomu, aby problémy Evergrande nezasiahli aj kupcov nehnuteľností a širšiu ekonomiku.

Druhý najväčší čínsky developer má vo štvrtok splatiť úroky z dlhopisov vo výške 83,5 milióna amerických dolárov ( a na budúci týždeň 29. septembra úroky z ďalšieho dlhopisu vo výške 47,5 milióna dolárov.

V stredu 22. septembra sa Evergrande dohodol s domácimi držiteľmi svojho dlhopisu na splatení úrokov. A zároveň čínska centrálna banka vložila do bankového systému hotovosť, čím dočasne upokojila obavy z bezprostredného šírenia "nákazy", pretože oneskorenie platieb by mohlo vyvolať takzvaný domino efekt v ekonomike.

Viacero čínskych finančných inštitúcií je totiž spojených s Evergrande prostredníctvom priamych pôžičiek a nepriamych holdingov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.